keklik.gen.tr https://www.keklik.gen.tr Keklik, Keklik Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, keklik.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 22 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Keklik Yavrusu https://www.keklik.gen.tr/keklik-yavrusu.html Sun, 25 Nov 2018 13:22:39 +0000 Keklik yavrusu, keklik 14 farklı çeşidi bulunan bir kuş türüdür. Yabani hayatta yaşayabildiği gibi evcilleştirilebilme yeteneğine de sahiptir. Keklikler, dolgun vücutlu, yuvarlak kanatlı, kısa kuyruklu, sülünden küçük bıld Keklik yavrusu, keklik 14 farklı çeşidi bulunan bir kuş türüdür. Yabani hayatta yaşayabildiği gibi evcilleştirilebilme yeteneğine de sahiptir. Keklikler, dolgun vücutlu, yuvarlak kanatlı, kısa kuyruklu, sülünden küçük bıldırcından daha büyüklerdir. Erkek keklikler 500 ila 700 gram ağırlığa sahipken dişi keklikler erkek kekliklere göre daha hafiftir. Kekliklerin dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlamak için mahmuzlarına bakılabilir. Erkek kekliklerin mahmuzları dişilerinkine göre daha büyüktür. Keklikler, çoğunlukla senede bir kere kuluçkaya yatarlar.Dişi keklikler kaya diplerine yuva yaparlar, kuluçka süreleri 24 gündür. Yumurta sayısı 15-21 arasında değişir. Keklikler, yumurtaların üzerine yatıp yavrulayabildiği gibi kuluçka makinesiyle de bu işlem tamamlanabilmektedir. 

Keklik yavrusu, yumurtadan ilk çıktıklarında çok ufak ve hareketli olurlar. Bu yüzden ilgi ve dikkat isterler. Yumurtadan çıktıktan ilk 1 haftanın sonunda, kapalı bir kümeste veya büyütme kümeslerinde beslenirler. Kafes sistemi daha sağlıklı olduğu için tercih edilmelidir. Kafesler tel veya ızgara tabanlı olmalıdır. Böylece yavruların ayaklarının dışkılarıyla temasları önlenmiş olunur. Büyütme döneminde yerleşim sıklığı önemlidir. Sıkışık kafeslerde yavruların su ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları daha da zorlaşır. İyi bir gözlemle kafesteki yavru sayısı ayarlanmalı, beslenme ve su ihtiyaçlarının yeterinde sağlandığından emin olunmalıdır. Suların her gün temizlenmesi ve temiz suyun önlerinde bulunması çok önemlidir. Suluklar, keklik yavrularının, içine girip ıslanmayacağı sığ suluklar olmalıdır. Yemler ise alındığından itibaren 10 günü geçmemiş taze ve iyi depolanmış olması gerekir. Çünkü bozuk yeme karşı, yavrular son derece duyarlıdırlar. Ayrıca yavruların sularının içine vitamin takviyeleri ile desteklenmelidir. Keklik yavrularının büyütüldüğü ortamın sıcaklığı kadar bulundukları havanın temizliği de çok önemlidir. Bu yüzden sık sık havalandırmalı ve kötü havanın gitmesi sağlanmalıdır.

Keklik yavrusu bakımı, zor olduğu kadar da zevkli bir iştir. Ve birçok insan için bir çeşit hobidir. Günümüzde nesli tükenmekte olan kekliklerimize önem göstermemiz ve onları doğaya kazandırmamız oldukça önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda bakım uygulayabilir, onları yeniden kazanabiliriz.
]]>
Keklik Çiftleşmesi https://www.keklik.gen.tr/keklik-ciftlesmesi.html Sun, 25 Nov 2018 19:42:31 +0000 Keklik Çiftleşmesi, Keklik sülüngiller familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad. Keklik avlanan bir kuş türüdür eti çok lezzetli olur. Keklik üretimi çiftliklerde yapılması gittikçe yaygınla Keklik Çiftleşmesi, Keklik sülüngiller familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad. Keklik avlanan bir kuş türüdür eti çok lezzetli olur. Keklik üretimi çiftliklerde yapılması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kekelik yumurtası birçok hastalığa şifa olmaktadır genelde yumurtlaması 3-4 tanedir. Kekelik hobi hayvanı olarak oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. En yaygın bulunan keklik türü Kınalı Keklik olarak bilinmektedir. Keklik çiftlik yetiştiriciliğinde yıllık 70 yumurta bırakmaktadır. Eti için beslenen keklikler 17-18. Hafta sonlarında erkek keklik 350-380 kg dişi keklikler ise 300-320 kg ulaşabilirler.

Keklikler yaşamlarını tavuk türleri gibi gündüz sürdürür ve toplu halde dolaşırlar. Keklikler iklim şartlarına göre değişim yaşamaktadır. kış aylarında aralıkta başlayan ve nisan sonuna kadar çok hareketli bir hayat yaşamaya başlarlar. Bu hareketlilik doğanın canlılara verdiği sevişme ve üreme arzusudur. Kış aylarının kar, don ve çok soğuklarında ılıman yerlere göç eden keklikler havaların ısınmasıyla ilkbahar aylarında eski yaşadıkları çevreye dönmeye başlarlar. Kekliklerin bu dönüşü genellikle bir aşk geçidi şeklinde olur. Dönüş ayına kadar tüm kuşlar sürü halinde yaşayan keklikler sürüden ayrılmaya başlarlar. Kekliklerin bu ayrılışı kendilerine eş bulmak, çiftleşmek ve yuva kurmak amaçlıdır.

Keklik Çiftleşmesi Dönemleri: Doğu bölgelerde yaşayan keklikler Ekim ayı geldiğinde yüksek yerlerden daha alçak düz vadilere inmeye başlarlar. Bu bölgelerden de havalar iyice soğuduğunda ılıman yerlere göçleri başlar. Kekliklerin çoğunluğu soğuk, don havalara rağmen yaşamlarını kendi bulundukları çevrede devam ettirmektedirler. Havaların ısınmasıyla beraber dönüş göçleri başlar ve bu dönüş eşleşme, yumurtlama ve kuluçkaya yatma bu zamanda başlamış olur.

Göç bitiminde İlkbahar aylarında erkek keklikler devamlı öterek eş aramaya başlar. Dişi keklikler ise gezinti zamanında sessiz sakin olur ve sadece hafif bir sesle çookkk, çookk, çookk diye bazende gaakk, gaakk diye sesler çıkarmaktadırlar.

Kekliklerin çiftleşme ve aşk yapma istekleri diğer kuşlara göre daha hırçın ve haşindir. Kekliklerin kavga ve sevişme isteği çok fazla olmakta ve bir eş tutmamış erkek kekliği avlamak çok kolaydır. Erkek kekliği yakalamak için dişi kekliğin sesini andıran düdük sesiyle veya kafese alıştırılmış bir dişi kekliğin çağırmasıyla kolaylıkla avlanırlar. Keklikleri bu düdük sesiyle avlamak yıllar öncesinden beri avcıların kullandıkları yöntemdir. Keklikler bu yalancı dişi keklik seslerine çoğunlukla çiftleşme dönemlerinde, İlkbahar aylarında aldanırlar.

Keklik Çiftleşmesi: Çiftleşme döneminde eş tutmamış erkek keklikler dişi kekliklerin sesini ne kadar uzakta olursa olsun duyar ve hemen dişi kekliğin yanına koşarak giderler. Dişi kekliği gördüğü an yaklaşmasını hiçbir ses, tehlikeler veya gürültü engelleyemez. Dişi kekliğin aşk yapmak için davet çağrısını duyan erkek keklikler dişi kekliğin yanına gelene kadar devamlı öter buda bir aşk şarkısı olur. Bu dişi çağırması ve erkek kekliklerin gelmesiyle şiddetli kavgalar erkek keklikler arasında başlar.

Dişi kekliğin yakınına gelen erkek keklikler bir birine nefretle, hırsla ve kinle bakarak çok keskin ötüşleriyle kanatlarını çarparak bir birinin etrafında dönerek bir birini ürkütmeye, korkutup kaçırtmaya çalışırlar. Sonunda pes eden erkek kekliklerden biri dişi kekliğin yanından uzaklaşır, bu arada dişi keklik kavganın bitmesini beklerken genizden gelen bir ses tonuyla yerde bulunan otları veya taş diplerinde bulunan yosunları gagalar bu kavganın biteceği anı bekler. Uzun ve yorucu dövüşten sonra kazanan erkek keklik dişi kekliğin yanında tüylerini kabartarak etrafında dönmeye ve uzun uzun ötmeye başlar. Artık dişi keklik çiftleşmek için erkek keklik ile beraber gezmeye başlar bu arada neşelerini belirtmek için kaakkk, kakkk, kakkk diye ötüşürler ve mutlu sona ulaşır çiftleşmeyi gerçekleştirirler.

]]>
Ur Keklik https://www.keklik.gen.tr/ur-keklik.html Mon, 26 Nov 2018 11:15:23 +0000 Ur Keklik, Ülkemizde Genellikle doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan ur kekliği, Orta Toroslar, Doğu Anadolu ve Doğu Akdeniz’de de bulunurlar, Türkiye’den ayrı olarak çoğunlukla İran, Ermenistan ve Gürcistan da görülür.  Ur Keklik, Ülkemizde Genellikle doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan ur kekliği, Orta Toroslar, Doğu Anadolu ve Doğu Akdeniz’de de bulunurlar, Türkiye’den ayrı olarak çoğunlukla İran, Ermenistan ve Gürcistan da görülür. 

Ur Keklik Yapısı: Ur kekliğinin erkek ve dişileri çoğunlukla birbirlerine çok benzer. Fakat erkeklerin ayaklarında yer alan mahmuz dişilerde bulunmadığından bu mahmuzdan dolayı erkeği dişisinden ayırt edilebilir. Dağların yüksek kayalıkları, orman sınırları üzerinde, 1800-4000 metre, arasındaki yüksekte, genel olarak 2400 metre seviyesinde yaşar. Sarp kayalık ve yamaçlar ile kar örtüsünün olmadığı yosun ve bitki olan yerde bulunur. Kış aylarında orman sınırına yakın bodur ardıçların ve çalıların bulunduğu alanlara iner. Orman içine girmezler. Yuvaları sarp olan yerlerde bir kaya veya taş çıkıntısı altına yapar. 

Ur Kekliğinin dişisi Toprak üzerine kenarlarına bir iki çöp ile yosun koyarak yaptığı basit bir yuvaya 10-18 arası yeşilimsi renkte yumurta yapar. Kuluçka süresi 28 gün olup. Kuluçkaya dişi yatar, erkeği ise çevrede nöbet tutar. Kuluçkadan 10-15 yavru çıktığı halde, ancak birkaç keklik erginliğe ulaşır. 

Ur keklik çok hızlı yürüyebilir. Kanatları kısa ve küt olmasına rağmen büyük bir patırtı ile fırlayıp, vadilerden aşağı çok süratli olarak süzülerek uçar. Kalkarken sert, kendine özgü bir ses ile kalkar, uçma sırasında ise ıslığa benzer bir ses çıkarır. Yemlenir ve eşelenirken tehlikeyi haber vermek için hindi gibi yine değişik sesler çıkarır. Görünüm olarak tıpkı bir hindi büyüklüğünde olan ur keklik, sülüngiller familyasının en iri kanatlısıdır. 60-65 santim civarında olması nedeniyle en iri keklik unvana sahiptir. 

Tüy rengi olarak kül rengi hâkimdir. Başı iri, yanak ve alın bölümünde krem tonları vardır. Gerdanı gri beyaz renkli, gaga altından başlayıp boyuna doğru inen koyu, açık gri tonunda bir lekesi bulunur. Kursak bölümü, sırt ve karnı koyu gridir. Kursak bölümünde, enine koyu renk hareler vardır. Sırt ve karnında boyuna soluk renk lekeler vardır. Kanat ve gövde yanında yer alan tüyler gri renktedir. Kuyruk bölümü kahverengi ve gri arası, kuyruk altındaki tüyleri çok beyazdır. Kanatların saklandığı gövde yan tüyleri ise açık gri, üzeri kahverengi lekelidir. Kanat uçma tüyü beyaz, uçları üstten siyah, alttan gridir. Kuyruk koyu gri, kahverengi, kuyruk altı tüyleri ise beyazdır. Uçtuğu zaman gri beyaz görünüm alır. Gagası iri, üst gaganın ucu hafif aşağı kıvrıktır. Gaga boynuz rengi, ayakları donuk kirli sarıdır. Erkek ve dişisi aynı görünümdedir. Erkeğin ayağında mahmuz bulunur. 

Ur Keklik Beslenmesi; Ur keklikleri doğal yaşamında taze bitki, ot, tohum, yosun ve değişik böceklerle beslenmektedir.
]]>
Çil Keklik https://www.keklik.gen.tr/cil-keklik.html Tue, 27 Nov 2018 02:12:04 +0000 Çil keklik, türünün bulunduğu ülkeler Avrupa'dan başlayarak Güney İsveç ve Güney Finlandiya'dan Kuzey İspanya ve İtalya'ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya'ya, Kuzey ve Batı İran'a kadar geniş bir yayılma alanı olan 7 ayrı Çil keklik, türünün bulunduğu ülkeler Avrupa'dan başlayarak Güney İsveç ve Güney Finlandiya'dan Kuzey İspanya ve İtalya'ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya'ya, Kuzey ve Batı İran'a kadar geniş bir yayılma alanı olan 7 ayrı ırkı mevcuttur. Ülkemizde ise Anadolu'da görülmektedir.

Çil keklik yapısı

Aile yapısını incelersek hayvanlar alemi, Kordalılar şubesi, Kuşlar sınıfı, Tavuksular takımı, sülüngiller familyasına mensup bir kuş türüdür. Çil keklik kınalı kekliğe kıyasla biraz kısadır. Vücut uzunlukları 30 cm'dir. Ayakları gri mattır. Gagası yeşilimsi mat renkli, küçük başlıdır. Yapısı tombul olmak ile beraber gri kahverengi bir kekliktir. Çil kekliğin vücudunda yüzü ve boynu kırmızımsı sarı, turuncu renkli ve böğründe bulunan kahverengi çizgiler dikine ve geniş şeklindedir. Kanat rengi kahvedir. Boyuna kesik çizgili, sırtı kahve rengi, siyah, krem rengi çizgiler vücudunda bulunmaktadır. Karın kısımları beyaz geriye kalan kısımları ise gri ve boz renklidir. Kuyruk sokumu bölümü çizgili kahve rengi, kısa ve sivri olan kuyruğu ise kızılımsı turuncu tonundadır. Çil kekliği erkeklerinde karın bölümünde at nalı biçimde kestane renkli bir oluşum mevcuttur. Dişilerde ise bu tarz bir oluşum bulunmamaktadır. Dişilerde karın bölümlerindeki beyaz kısım daha geniş ve renkleri daha soluktur. Bu sebepten dolayı Avrupa'da gri keklik, Anadolu'da ise boz keklik olarak adlandırılmaktadır.Yetişkin çil kekliklerin  canlı ağırlıkları erkeklerde ortalama olarak 408 gramdır. Bazen bu ağırlık 350-600 gram arasında değişebilir. Dişlerde ortalama ağırlık ise 402 gramdır. Dişilerde de bazen ağırlık 320-570 gram arasında değişebilir. Çil keklikleri gençleri sarı ve kahverengidir. Gençlerin belirleyici özellikleri ise 16 haftada oluşmaktadır. 1960 yıllara kadar keklikler tek tür olarak partridge adı altında toplanmışken, ayırt edici özellikleri sayesinde çil keklik de bir tür olarak kabul edilmiştir.  

Çil keklik yaşam alanı

Doğal yaşam alanları ekilebilir açık alanlar, çayırlar, kırlar, dağlık, kayalık, bozkırlar, çalılık,eğimli düzlükler, yarı çöl araziler ve çiftliklerdir. Bu yaşam alanlarda ürer ve kışları buralarda geçirirler.

Çil keklik beslenmesi

Çoğunlukla tohumlarla beslenirler. Yeşil yapraklar, tahıl, ot tohumları, omurgasızlar, yaprak bitleri, kanatlı böcekler ile beslenebilirler. Genç keklikler genellikle protein açısından zengin olan böcekleri tercih ederler. Bu sebepten dolayı yavrularını rahat böcek bulabilecekleri tahıl tarlalarının kenarlarına götürürler. Yumurtadan çıkan yavru keklikler ilk on gün yalnızca böcek sindirebilirler.

Çil keklik biyolojisi ve kuluçka

Çil keklik ilkbahar aylarından yeşilimsi renkten başlayarak çevresi kahverengi griye dönüşene kadar 20-30 tane yumurta yapabilirler. Bu keklik türü en fazla yumurta verenlerden biridir. Kuluçka süreleri 24 gündür. Yumurtadan çıkan yavrular 13-14 günlük olduktan sonra uçmaya başlar. Bu yavrular 16 hafta sonrasında özgürlüklerine kavuşurlar. Bahar gelene ve eşleşene kadar anne ve babaları ile beraber topluluk halinde yaşarlar. Yuvaları dağılsa bile aynı mevsimde tekrardan yuva kurabilirler. Yalnızca çiftleşme ve kuluçka zamanları dışında sürüler halinde yaşarlar. Çil keklikleri yere yakın uçarlar. Ötüş tarzları ise kulak tırmalayacak kadar tiz ve mekanik 'kiir-ik kiir-ik' tir.
]]>
Erkek Keklik https://www.keklik.gen.tr/erkek-keklik.html Tue, 27 Nov 2018 09:21:25 +0000 Erkek Keklik, Keklikler, Sülüngiller (Phasiandae) familyasından bir av kuş türü olup, genel olarak Asya, Avrupa, ve Kuzey Afrika üremelerine ve yaşamalarına elverişli kıtalardır. Genellikle ova ve ormanlık alanların sınırları Erkek Keklik, Keklikler, Sülüngiller (Phasiandae) familyasından bir av kuş türü olup, genel olarak Asya, Avrupa, ve Kuzey Afrika üremelerine ve yaşamalarına elverişli kıtalardır. Genellikle ova ve ormanlık alanların sınırlarında sürü halinde yaşarlar. Ülkemizde; Çatalca Durusu' da, Nazilli, Alamut’ ta kurulan özel avlaklarda yetiştirilir. Ortalama ömürleri 15-20 yıl kadardır Keklikler irilik bakımından güvercin gibi olan ve eti için avlanılan bir hayvandır. Keklik çeşitlerinde genel görünüşleri itibari ile Erkek keklik ve dişi kekliğin gaga ve ayakları kırmızıdır. Keklik çeşitleri bakımından, çil keklik, kınalı keklik, kırmızı başlıklı keklik, en bilinen türleridir. 

Keklik Çeşitleri ve Erkek Keklik:

Keklikler kafes içinde evde yetiştirmeye uygun bir hayvan olup, ikili, üçlü ve daha da büyük koloni halinde bulunabilir. Özel yetiştirmelerde 3 dişi kekliğe 1 erkek keklik hesap edilir. Aşağıda bazı keklik türlerine göre erkek keklikleri tanıtacağım.

Kınalı Keklik gaga, bacak ve ayakları kırmızı olup, isimlerini bu renklerden alırlar. Ergin Erkek keklikler 550-650 gr ağırlığı vardır. Ergin dişiler erkeklerden %10 daha hafif olur. Erkek ve dişiler aynı tüy renginde olup, olgunlaşma başlayınca Erkek keklikler mahmuzlarından tanınır. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkinden daha büyüktür. Mahmuzuna bakarak cinsiyetin belirlenebileceği gibi, kesin cinsiyet ayrımı kloakaya bakılarak da yapılabilir. 

Çil keklik: Erkek Kekliğin göğüs ile karın kısmı bölgesinde büyük, kahverengi at nalına benzer şeklinde bir lekesi olur. Dişi keklikte bu leke daha mini olup, karın kısmında yer alan beyazlık daha geniştir.

Beyaz Keklik: Kınalı keklik gibi erkek keklik ve dişi keklik kafasından yahut, ayağındaki mahmuzdan anlaşılır. Erkek kekliğin kafası dişiye göre dana iri, ayrıca erkek kekliklerin ayaklarında mahmuz bulunur, dişide bu mahmuz ender olarak görülür. 

Ur Kekliği: Dağların yüksek sarp kayalıkları, orman sınırı üzerinde, 1800-4000 m, arası yükseklikte, genelde 2400 m. seviyelerinde bulunurlar. Bu keklik türü bütün keklik türlerinin en büyüğüdür. Boyu 60 cm. civarında, görüntü bakımından bir hindi kadar büyüktür. Erkek ve dişi aynı görünümde, Erkek kekliklerin ayaklarında mahmuz olur.

Kum Kekliği: Türkiye’ de güneydoğu da üreyen kum kekliği, erkek keklik ile dişi keklik birbirine çok fazla benzemezler.
]]>
Keklik Kuşu https://www.keklik.gen.tr/keklik-kusu.html Tue, 27 Nov 2018 20:36:21 +0000 Keklik Kuşu: Sülüngiller familyasından ovalık,çalılık ve orman kenarlarında çift veya toplu olarak yaşayan, göçmen olmayan bir av kuşudur. Türlerine göre boyları 26-35 cm arasında değişmektedir.Vücutlarının üst kısım Keklik Kuşu: Sülüngiller familyasından ovalık,çalılık ve orman kenarlarında çift veya toplu olarak yaşayan, göçmen olmayan bir av kuşudur. Türlerine göre boyları 26-35 cm arasında değişmektedir.Vücutlarının üst kısımları toprak renginde olduğu için yerde gezerken fark edilmeleri zordur. Kurtçuk ve tane yiyerek beslenirler. Buğday filizlerinin tepelerini yiyerek zarar verirler. Gagası ve ayakları kırmızı renklidir. Asya, Avrupa'da ve Kuzey Afrika’da çok rastlanan keklikler, ömürlerini doğdukları topraklarda geçirirler. Yavrular büyüdükleri zaman ana-babalarını terk etmezler. Herhangi bir şeyden korkmadıkları takdirde yürüyerek tavuklar gibi besin ararlar. Tehlike hissettikleri zaman gürültülü bir şekilde kanat çırparak çok hızlı uçarlar. Otlar arasında kazdığı çukurlarda barınır. 12-15 adet yumurtlarlar. 25 gün kuluçkada kalırlar. Dişinin yavrulara karşı ilgisi çok fazladır. Keklik av hayvanları arasında eti en lezzetli olanıdır. Çoğunlukla arama yada sürek usulü ile avlanırlar.

Keklik Kuşu: Sürek avı sırasında keklik sürüleri etrafları avcılar tarafından çevrilerek belli bir yere toplanarak  avlanır. Aramada ise sürü çevreye dağıtılır sonra köpekler yardımı ile tek tek bulunup avlanır. Kafese bir erkek keklik bırakılarak, sesini duyan etraftaki erkek keklikler bununla kavga etmeye gelince avlanır. Fakat bu yöntem avcılık kurallarına aykırıdır. Kekliğin bir çok türü vardır. Kınalı keklik, kırmızı başlıklı keklik, çil keklik, bambu kekliği en ünlüleridir. Dağlık ve boş arazilerde hayatlarını sürdüren  kınalı keklik ülkemizde Trakya ve Anadolu’da sürüler şeklinde yaşarlar. Sırtı kızılımsı gri, göğsü beyaz, gagası ve ayakları kırmızıdır. Ovalarda ve çalılık alanlarda yaşayan çil kekliğin gerdanında at nalı şeklinde kahverengi bir leke vardır. Bel kısmı sarımsı kahverengi, yanakları ve göğsü pas rengindedir. Kanatlarında da beyaz ve boyuna kesik çizgiler vardır. Ülkemizin Orta ve Doğu Anadolu bölgemizin açık arazi ve tarlalarında rastlanır. Kekliğin eti lezzetli olduğu için yırtıcı kuşlar, tilki ve çakal gibi hayvanlar tarafından da avlanır. Tehlike esnasında erkek keklik anne ve yavruyu kurtarmak için ölüm göze alarak gürültüyle havalanır avcıları peşine takar. 15-20 yıl civarında yaşarlar. 
]]>
Keklik Üretimi https://www.keklik.gen.tr/keklik-uretimi.html Wed, 28 Nov 2018 10:49:29 +0000 Keklik Üretimi, 14 farklı çeşidi olan, evcil olarak yetiştirilebilen ve yabani hayatta da yaşayabilen keklik hayvanının özel avlaklarda üretilmesidir. Dünyada İspanya, Macaristan, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak Keklik Üretimi, 14 farklı çeşidi olan, evcil olarak yetiştirilebilen ve yabani hayatta da yaşayabilen keklik hayvanının özel avlaklarda üretilmesidir. Dünyada İspanya, Macaristan, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülkede üretilen ve yetiştirilen keklik, ülkemizde daha çok Çatalca, Nazilli ve Alamut bölgelerinde özel avlaklarda üretilmektedir. Yüzyıllar önce padişah sofralarının süsü olan keklik günümüzde sayılarının azalması nedeniyle salonların süsü olmuş durumdadır. Keklik, yuvarlak kanatlı, dolgun vücutlu, sülünden küçük, bıldırcından büyük, kısa kuyruklu bir hayvan türü olup etinden ve yumurtasından faydalanılmaktadır. Ülkemizde en çok kınalı keklik üretilmekte olup azda olsa kum kekliği, taş kekliği ve gül kekliği yetiştirilmektedir. Erkek keklikler 500-700 gram arası ağırlıkta olup dişi keklikler erkeklere nazaran daha az ağırlığa sahiptirler. Keklik üretiminin nasıl yapıldığına göz atalım.

Keklik Üretimi Nasıl Yapılır

Keklik üretimi, ilk olarak kuluçka evresiyle başlar. Bu evrede 1 dişi keklik 1 erkek keklik şeklinde çiftleştirme yapıldığı gibi, 3 dişi keklik ve 1 erkek keklik şeklinde de çiftleştirme yapılabilir. Çiftleşme sonrası ortaya çıkan yumurtalar kuluçka makinesine konularak üretim yapılmaya başlanır. Çiftleşme evresinden 2-3 hafta kadar geçtikten sonra yumurtalar kuluçka makinesine konulursa daha çok civciv elde edilir. Dezenfekte edilen yumurtalar kuluçka makinesine konduktan sonra günde en az dört kez makine çevrilmelidir. Makineye konan yumurtalar 21 gün gelişme kısmında, 3 gün çıkış kısmında kalırlar ve ortalama 24 gün sonra makineye konulan yumurtalardan civciv çıkmaya başlar. Keklik üretiminde kuluçka makinesinin ayarlamaları yapılmış olmalı ve sıcaklığına dikkat edilmelidir. Kuluçka makinesi ilk 21 gün ortalama 37,5 derece, son 3 gün ise ortalama 36,5 derecede olmalı ve nem oranlarına dikkat edilmelidir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra ortaya çıkan civcivlere zarar vermeden bakım yapılmaya başlanır. Civcivlerin birbirlerini gagalamasını önlemek için gagaları kesilmeli, yeşil ot verilmeli ve ortamdaki ışık azaltılmalıdır. Bu civcivlere hindi yemi veya yem fabrikalarında üretilen %30 oranında proteine sahip yemler verilebilir. Civcivlerimiz haftada ortalama 300 gram kadar yem yiyerek yavaş yavaş büyümeye ve keklik olmaya başlayıp, 18. haftalarına gelinceye kadar ortalama 600-650 gram ağırlığına ulaşmış keklik halini alırlar. Keklik üretimini ve üretilen kekliği özel kafeslerde yetiştirmek çok önemlidir. Kedi, köpek, tilki ve sansar gibi hayvanlar keklikler için tehlike arz edecek hayvanlardır. Kekliklerin soyunun tükenmemesi ve sayılarının artırılması için bilinçli yetiştiricilik ve bilinçli avlanma konularında dikkat etmek gerekir. 
]]>
Rüyada Keklik Görmek https://www.keklik.gen.tr/ruyada-keklik-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 12:06:32 +0000 Rüyada Keklik Görmek, hakkında rüya tabircileri birçok yorumda bulunmuşlardır. Bu yorumların birkaçı için şunları söylemek mümkündür. Rüyada keklik görmek güzel olmasına rağmen geçinmekte güçlük çekilen bir kad Rüyada Keklik Görmek, hakkında rüya tabircileri birçok yorumda bulunmuşlardır. Bu yorumların birkaçı için şunları söylemek mümkündür. Rüyada keklik görmek güzel olmasına rağmen geçinmekte güçlük çekilen bir kadına ya da güzel ve tatlı sözlü bir erkeğe işarettir. Birçok rüya tabirci eden kimseler için bu rüyanın yorumu bu şekilde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra rüyada keklik görmek yeni ev, araba ya da elbiseler alınacağına yorumlanır. Bunun ile birlikte yetkili bir makama yakın olan kimselerden çıkar sağlayacağına da yorumlanmaktadır. Görüldüğü üzere rüyada keklik görmek ile ilgili olarak birçok şekilde rüya yorumu bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken husus sizin bu bahsedilen yorumlar hakkında gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz durumlardır.

Rüyada keklik görmek olumlu ve olumsuz yönden birçok rüya yorumcusu tarafından değerlendirilmiştir. Rüyada keklik görmek konusunda olumlu anlamda yapılan yorumlardan birisi bu rüyayı gören kimsenin çevresindeki insanların saygı ve sevgisini kazanacağına işaret eder. bunun yanı sıra olumsuz yönde yapılan yorum ise aile içinde meydana gelebilecek kavgaların söz konusu olacağı ile ilgilidir. Burada önemli olan şey ise rüya sahibinin gerçek hayatta hangi durum ile karşılaştığıdır. Zira bu bahsetmiş olduğumuz durumlardan yalnızca biri ile karşılaşabileceği gibi her iki durum da başından geçmesi mümkündür. Bu sebepten ötürü rüya sahibinin gerçek hayatta daha dikkatli olmasını önerebiliriz. Rüya sahibinin başından geçen olumlu ve olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.

Rüyada keklik görmek durumu rüya sahibi açısından eğer bekar ise aşka işarettir. Ancak rüyada görülen keklik evin içerisinde görülmüş ise aşık olunan eşin hippiliğine ve hoppalığına yorumlanmaktadır. Bu sebepten ötürü rüya sahibinin daha temkinli davranması ve bu konu hakkında daha hassas durması gerekmektedir. Rüyada görülen keklik hür ve temiz bir eşe işaret eder. Aynı zamanda bu kişini sözü güzel olan bir kimse olduğu söylenmektedir.

Rüyada keklik görmek rüya sahibi açısından konuşkan bir arkadaş ile tanışacağına yorumlanmaktadır. Aynı zamanda rüya sahibi erkek ise kısa zaman da bir kadın ile tanışacaktır. Tam tersi olarak rüya sahibi kadın ise bir erkek ile tanışacağına yorumlanmaktadır. Özellikle bu rüyanın görülmesi durum tatlı ve güzel dilli bir kadın ile tanışılacağına işarettir. Hatta bunun ile kalmayıp bu kadın ile evlenecektir. Rüya sahibi kadın ise böyle bir erkek ile evleneceğine işarettir.

Rüyada keklik görmek durum sivil itaatsizlik ve itikatsızlık yaşanacağına işarettir. Kişi hiçbir inançta tutunamayacaktır. Bunun ile birlikte rüyada keklik gören kimse dini inançlarını sık sık sorgulamaya başlayacaktır. Bu kimse için aynı zamanda dini inançlarının ve itaat etmesinin zorlaşabileceğini söylemek mümkündür.  Bu sebepten ötürü de rüya sahibinin bir an önce tövbe ederek yeniden ibadete başlaması gerektiğine delalet eder.

Genel itibari ile rüyada keklik görmek birçok açıdan çok farklı  anlamlara yorumlanmaktadır. Bu sebepten ötürü bu rüyayı gören kimsenin günlük yaşayışında daha dikkatli olmasında fayda vardır. Ancak bu sayede başına gelebilecek kötü durumlara karşı birtakım önlemler alabilmesi mümkündür.

]]>
Keklik Çeşitleri https://www.keklik.gen.tr/keklik-cesitleri.html Thu, 29 Nov 2018 06:31:11 +0000 Keklik Çeşitleri, Sülüngiller (Phasiandae) familyasından bir kuş türü olan keklik Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaşar. Güvercin iriliğinde, eti lezzetli bir av hayvandır. Gagası ve ayak kırmızıdır. Genellikle ova ve o Keklik Çeşitleri, Sülüngiller (Phasiandae) familyasından bir kuş türü olan keklik Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaşar. Güvercin iriliğinde, eti lezzetli bir av hayvandır. Gagası ve ayak kırmızıdır. Genellikle ova ve ormanlık alanlarda sürü halinde 15-20 yıl yaşar. Keklik çeşitleri: kırmızı başlıklı keklik, çil keklik, Kınalı keklik en ünlü türleridir. Gül keklik, kınalı keklik, Kum kekliği ve Taş kekliği yurdumuzda çok az sayıdadır. Ülkemizde; Nazilli, Alamut, Çatalca Durusu' da kurulan özel avlak bölgelerinde keklik yetiştirilir. 

Keklik çeşitleri

Çil Keklik: yedi ayrı ırkı bulunur. Türkiye’de ise Anadolu’da yaşar. Vücudu kınalı keklikten biraz daha kısa olup, 30 cm kadardır. Kanadı ve sırtı kahverengi, vücudun diğer bölümleri bozdur. Ergin çil kekliklerin canlı ağırlığı; erkeklerde ortalama 408 gr, dişilerde ise 402 gr’dır. Bu çil keklik çeşidi ilkbaharda yeşilimsi renkten kahverengi griye doğru değişen renklerde 10-20 adet yumurta yapar. Çil keklikler 14 gün boyunca yumurta yaptıktan sonra, 25 gün süren yatarlar. Yumurtadan çıkan keklik yavruları 13-14 gün içinde uçmaya başlarlar. Yaklaşık 5 haftalık olduklarında ise tam bağımsız olarak hareket edebilirler. 

Kınalı Keklik: Türkiye’de Karadeniz'in çok yağışlı ve sık ormanlarla kapalı alanları hariç, Ege, Marmara, Akdeniz bölgesindeki düz ovaların dışında her tarafta görülür. Taşlık, kayalık, çalı ve otlarla kaplı yamaç, vadi, ekili alanlar, yarı kurak yerler kekliklerin yaşama alanıdır. Kınalı keklik çeşidinin erkek ile dişinin görünümü aynıdır. Ergin erkeklerin kafaları dişilerine göre biraz daha büyüktür. Kınalı kekliğin boyları: 34-35cm arası, kanat açıklığı 55-60 cm’dir. Kekliklerin doğada çiftleşmesi hava şartlarına bağlı olarak şubat ya da mart aylarındadır. Çoğunlukla yılda bir defa kuluçkaya yatarlar. Yumurta sayısı 15-21 arası değişir. Kuluçka süresi 24 gündür. 

Beyaz Keklik: kafa ve vücut beyaz ayağı, gagası kırmızıdır. Erkeğin kafası dişiye göre daha büyüktür olur. Erkeklerin ayaklarında mahmuz bulunurken, Erkek ve dişisi kafa yapısından ya da ayağındaki mahmuzdan anlaşılır. Üreme dönemleri mart - nisan ayında başlar, ekim ayına kadar devam edebilir. 20-30 tane yumurta yapar. Kuluçka süresi 24 gündür. 

Tinamo Kekliği: Kökeni Güney Amerika'lı olan Tinamo keklik çeşidi, süs ve et hayvanı olarak yetiştirilmektedir. Tinamo kekliği çikolata renkli, 40 gr ağırlığında yumurta yapar. Kanatlılar ve süs hayvanları içinde vücut ağırlığına göre en büyük yumurta veren cins olarak bilinir. Kuluçka süreleri 22-23 gün olup, kuluçka konusunda tavuklar ile benzerlik gösterir. 

Ur Kekliği: 60 cm boyu ile neredeyse bir hindi kadar büyüktür. Çok hızlı yürürler. Dağların genellikle 2400 metre seviyelerinde yaşarlar. Taze ot, yosun, tohum ve böcekler ile beslenir. Yuvalarını sarp yerlerde bir kaya veya taş çıkıntısı altına yapan bu keklikler yuvaya; 10-18 arası yumurta bırakır. 28 gün süren kuluçka döneminden sonra 10-15 tane yavru çıkar, ancak sadece bir kaçı erginliğe ulaşabilir.

Berberi Kekliği: Göz ile boyun bölümü grimsi beyazdır. Tepeden ensesine dek kahverengi bandı bulunur. Boyun kahverengi beyaz benekli, göğüs gri, alt kısmı ise açık kahverengidir. Ot tohumu ve sürgünle beslenir. Malta adası, Kuzey Afrika, Fas'tan Mısır'a dek bölgelerde yaşar.

Halkalı Keklik: Gövdenin tamamının hakimi pas rengidir. Kaya keklik çeşidinde olduğu gibi, gaga altından başlayarak boğazında biten siyah halkası bulunur. Dünyada yalnızca Çin'in güneyinde Tibet bölgesinde yaşar. 

Yemen Kekliği: Gri kahverengi gövdelidir. Gagasından boyuna değin tepesi siyahtır. Göz üstünde beyaz bant, gaganın altında siyah üstüne beyaz lekesi bulunur. Bu tür kekliğin çeşidi Arabistan yarımadası güney ve güney batısı ile Yemen 'de bulunur.

Kay]]> Keklik Yemi https://www.keklik.gen.tr/keklik-yemi.html Thu, 29 Nov 2018 19:06:59 +0000 Keklik Yemi, keklik yabani bir doğa hayvanı olarak bilinse de evcilleşmesi, evde üretilip, yetiştirilmesi kolay olan bir kuş türüdür. Dünya üzerinde toplam 14 farklı türe sahip olan kekliğin, en yaygın olanı kınalı kekl Keklik Yemi, keklik yabani bir doğa hayvanı olarak bilinse de evcilleşmesi, evde üretilip, yetiştirilmesi kolay olan bir kuş türüdür. Dünya üzerinde toplam 14 farklı türe sahip olan kekliğin, en yaygın olanı kınalı kekliktir. Dolgun ve etli vücudu, yuvarlak kanadı, kısa kuyruklu bir yapısı vardır. Doğa da, kendi ortamlarında yaşayan keklikler, keklik yemi olarak kurt, böcek, bitki tohumları ve bitki köklerinin uçlarını yemeyi tercih ederek, yaşamlarına devam ederler. İnsanlar için vazgeçilmez av hayvanları olduklarından soyları yavaş yavaş tükenmeye başlanmıştır. Bu sebepten dolayı, daha duyarlı davranarak bu keklik gibi kuş türlerinin yok olmaması için onları avlamak yerine, beslenmelerine katkı da bulunup, yaşamalarını sürdürmek şiarımız olmalıdır.
 
Evcil Kekliklerin Beslenmesi: Kekliklerde diğer kafes hayvanları gibi, evlerimizde kafes içerisinde, yumurta ve eti için üretilip, yetiştirilebilir. Evlerde beslenen keklikler için keklik yemi olarak; buğday, tavuklar için üretilen besi yemi, mısır gibi tahıllar verebilir. Hatta bu tahılları bir araya katıp, karma bir şekilde kekliğe verilirse, istediğini seçerek yiyen keklik daha iyi bir şekilde beslenir. Şayet kekliğin yumurta vermesini istiyorsanız, yumurta döneminde buna özgü özel üretim yumurta yemi verebilir. Keklikler yem çeşitleri içerisinde en çok mısırı severler. Bundan dolayı mısırın öncelikli yem olarak tutulmasında fayda vardır. Kışın verilecek olan mısır  kaynatılıp, yumuşak bir hale getirilerek verilmesi, kekliğin daha iyi beslenmesine yardımcı olabilir. 

Kemikler ev içinde besleniyor ise yukarıda bahsedilen keklik yemlerinin yanında, her ay bir vitamin ve antibiyotik ilacını takviye olarak kekliğe verilmesi, kekliğin yaşamını daha sağlıklı sürdürmesi için önemlidir. Ayrıca kışın verilen suyunda ılık olmasına dikkat edilir.
]]>
Keklik Besleme https://www.keklik.gen.tr/keklik-besleme.html Fri, 30 Nov 2018 03:51:11 +0000 Keklik besleme, Kekliğin 14 farklı türü vardır, ama ama hepside yabani hayatta yaşayabilirler. Bu türlerin hepsi evde evcil olarak beslenebilirler. Keklik besleme ev ortamında  hobi olarak yapan bir çok insan vardır. Yumurtası ve e Keklik besleme, Kekliğin 14 farklı türü vardır, ama ama hepside yabani hayatta yaşayabilirler. Bu türlerin hepsi evde evcil olarak beslenebilirler. Keklik besleme ev ortamında  hobi olarak yapan bir çok insan vardır. Yumurtası ve et üretimi için beslenen kekliğin eti oldukça lezzetli olduğu gibi yağ oranı da oldukça düşüktür. Keklik besleme ticari potansiyeli olan bir kuştur. Keklik besleme oldukça kolaydır. Yetiştirilmesi kolay olan bu kuşu, İspanya, Macaristan, Fransa ve ABD gibi bazı ülkelerde üretimi yapılmaktadır. Üretim alanları özel avlaklar dır. Ülkemizde ticari amaçla çok yaygın olarak yapılmamakla birlikte bazı bölgelerde küçükte olsa yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan keklik türü kınalı kekliktir. Bunun dışında bulunan keklik cinsleri örneğin, gül kekliği, taş kekliği  ve kum kekliği bulunmaktadır. Keklik yetiştiriciliği ülkemizde nazilli çatalca ve alamut'ta özel avlaklarda yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde keklik çeşitleri, bilinçsiz avlanma ve tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar nedeniyle keklik türlerinin yok olmasına ve neredeyse keklik bulunamaz hale gelmesine neden olmuştur. Normal bir keklik dolgun vücutlu, kısa yuvarlak kanatlı, sülünden daha küçük ve bıldırcından daha büyüktür. Ülkemizde en çok bulunan kınalı keklik çeşidine kınalı keklik denmesinin nedeni gaga, ayak ve bacaklarının kırmızı renkli olmasından dolayıdır. Erkek keklikler 500-700 gram arasında değişen ağırlığa sahiptir. Dişi keklikler erkek kekliklere oranla daha hafiftir. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkine göre daha büyüktür. Keklikler olgunlaşma başlayınca bu şekilde ayırt edilir. 

Keklik besleme, bakım ve kuluçka dönemi, Keklikler kafeste beslenmeye uygun kuşlardır. İkili veya üçlü daha büyük gruplar halinde bir arada durabilirler. Bu gruplandırma üç dişiye bir erkek hesap edilerek yapılmalıdır. Dişi keklikler nisan veya mayıs aylarında yumurtlamaya başlar ve yaz ortalarına kadar yumurtlamaya devam ederler. Bir sezonda bir dişi keklik 30-50 arası yumurta yapabilir. Keklikler kendi yumurtaları üzerine yumurtaları özel kuluçka makinalarına koyulur ve 4-5 kez çevrilir. Ayrıca keklik yumurtaları tavukların altına koyularak da civciv oluşumunu yapılabilir. Bu şekilde yumurtadan civciv çıkarılabilir. Keklik kuluçka süresi 24 gündür. Keklik yavruları çabuk büyür ve bakımı kolaydır. Büyüme süresinde ortamın ısısı en yüksek 33 en az 21 derece olmalıdır. Bu sürede nem oranı %29 civarında tutulmalıdır. Keklikler sürü halinde yaşayabilen ve yetiştirilebilen kuşlardır. 14-16 keklik için 3 metre genişliğinde olan 2 metre yüksekliğindeki kafesler yeterli olur. 1 metre uzunluğundaki bir suluk 100 kekliğe yeterli olur. Keklik beslemede dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir diğeri ise tilki, kedi, köpek, karga ve sansar gibi hayvanlardan korunmaları gerekir.
]]> Keklik Kuluçka Süresi https://www.keklik.gen.tr/keklik-kulucka-suresi.html Sat, 01 Dec 2018 02:38:32 +0000 Keklik Kuluçka Süreleri, Sülüngiller (Phasiandae) familyasından bir kuş türü olan keklik; Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaşamakta, doğal ortamlarında 15-20 yıl kadar yaşayan, güvercin iriliğinde, eti için avlanan bir kuştu Keklik Kuluçka Süreleri, Sülüngiller (Phasiandae) familyasından bir kuş türü olan keklik; Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaşamakta, doğal ortamlarında 15-20 yıl kadar yaşayan, güvercin iriliğinde, eti için avlanan bir kuştur. Dünyanın çeşitli bölgeleri ile Türkiye’ de kurulan özel alanlarda bazı türleri çeşitli amaçlar için üretilmektedir. Kekliklerin kuluçka süreleri türlerine göre değişmektedir.
        
Bazı Kekliklerin Türlerinin Kuluçka Süreleri:

Çil Keklik: Çil kekliği Avrupa içerisinde Güney İsveç ile Güney Finlandiya’dan Kuzey İspanya ve İtalya’ya değin; Balkanlardan Küçük Asya, Kuzey ve Batı İran’a dek yayılım gösteren 7 ayrı ırkı bulunur. Bizim ülkemizde de Anadolu’da görülür. Çil keklikler ilkbahar aylarında yeşilin tonlarından kahverengi griye doğru değişen renklerde 10-20 arası yumurta yapar. Çil kekliğin kuluçka süresi 25 gündür. Yavrular 13-14 günün sonunda uçmaya başlar.

Kınalı Keklik: orta büyüklükte güzel görünümlü, çok sevilen bir av hayvanıdır. Türkiye’de Karadeniz'in çok yağmur alan ve sık ormanlarla kapalı alanları hariç, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesindeki düz ovalar dışında her tarafta yaşarlar. Dişiler kaya diplerine çalılar arasına basit bir yuva yapar. Kınalı Kekliklerin doğada çiftleşmesi hava şartlarına bağlı olarak şubat, mart aylarıdır. Genellikle yılda bir defa kuluçkaya yatarlar. Yumurta sayısı 15-21 adet arası olup, kekliğin kuluçka süresi 24 gündür.

Beyaz Keklik: Erkek ve dişi kafa yapısı yahut ayağındaki mahmuzdan belli olur. Erkeğin kafası dişisine göre daha büyüktür. Üreme zamanları mart, nisan ayında başlar, ekim ayına kadar devam edebilir. 20-30 arası yumurta yaparlar. Beyaz kekliğin kuluçka süresi 24 gündür.

Tinamo Kekliği: Tinamo kekliği çikolata renginde 40 gr ağırlığı olan yumurta yapar. Kanatlı ve süs hayvanları arasında, vücut ağırlığına göre en büyük yumurta veren, keklik türü olarak bilinir. Tinamo kekliğinin kuluçka süresi 22-23 gündür. Kuluçka koşulları tavuklar ile benzerlik gösterir. 

Ur Kekliği: Yurdumuzun Doğu Karadeniz, Orta Toroslar, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’da Van’a bağlı Gevaş ilçesinin Koçak köyü dağları ile yine Gevaş’ın birazcık üstünde olan Artos dağlarında çok miktarda görülür. Sülüngillerin en büyüğüdür. Boylar 60 cm civarında, görünüm olarak bir hindi kadar büyük ve başı iricedir. Tüylerin hakim rengi kül rengidir. Dişi keklik, toprak üzerinde kenarlara bir iki çöp ile yosun koyarak basit bir yuva yapar. Yaptığı basit yuvaya 10-18 arasında yeşilimsi rengi olan yumurta yumurtlar. Ur kekliğinin kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçkaya dişi yatar, erkeği ise çevresinde nöbet tutar. 28 günlük kuluçka döneminden sonra yumurtalardan, 10-15 yavru çıkar fakat bunların bir kaçı erginliğe ulaşabilir. 
]]>
Keklik Eti https://www.keklik.gen.tr/keklik-eti.html Sat, 01 Dec 2018 03:59:31 +0000 Keklik Eti: göçmen kuşlar olmamaları sebebiyle Keklikler, neredeyse yaşamlarının tümünü doğdukları toprak üzerinde geçirir. Keklikler ülkemizden ayrı olarak Çekoslavakya Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, Macaristan, İran Keklik Eti: göçmen kuşlar olmamaları sebebiyle Keklikler, neredeyse yaşamlarının tümünü doğdukları toprak üzerinde geçirir. Keklikler ülkemizden ayrı olarak Çekoslavakya Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, Macaristan, İran, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, gibi birçok ülkede özel olarak yetiştirilir. Türkiye’de ise keklikler daha çok Anadolu bölgesinde yaşarlar. Nazilli, Alamut ile Çatalca Durusu’da özel olarak kurulan avlaklarda yetiştirilir.

Keklik Eti Nasıl Pişirilir:
Hususi olarak kendi doğal ortamında avlanan kekliklerin genel de fırın veya ızgara pişirilmesi önerilir. Keklik eti, fırın ve ızgara yemeğinin dışında; kebap, köfte, çiğ köfte kızartma, çorba, pilav, dolma, yahni, salata ve güveç gibi birçok yemek yapımı için tercih edilmektedir. Keklik eti yumuşak ve yağ oranı düşük olması nedeniyle birçok mutfakta önemli bir şekilde rağbet görür. Lezzetinden ötürü asırlar öncesinden gelen ünü ile halk arasında çok iyi bir pişirilmiş etler için “keklik eti gibi lezzetli” tabiri kullanılır.

Keklik Etini Pişirmek İçin Bazı İp Uçları:
Keklik benzeri küçük kuş cinslerinin etleri genellikle çok hızlı pişer. Bundan dolayı bu etler pişirme esnasında da çabuk kururlar çorba, yahni yahut güveç tarzı sulu bir yemek yapılacaksa, keklik etinin kurumasını engellemek için etler bir miktar su içinde pişirilir. Fırın ya da ızgara tercih edilirse kekliklerin neminin içinde kalması için, etler yağlanır. Veya Amerikan mutfağında yapılan tarifler gibi, pişirmeden önce tütsü yapılmış pastırmayla sarılır. Alışılagelen tariflerde olduğu gibi, keklik eti patates ve sebze ile servis edilir.

Keklik Etinin Özellikleri: 
Sindiriminin kolay olması sebebiyle, Keklik eti, mideyi çok yormayan bir et çeşididir.
Bir miktar Keklik eti, zeytinyağında bir süre bekletilir, sonra çıkarılır, daha sonra keklik etinin özünü alan bu yağ, felçli hastaların tedavisi için kullanılır.
Öksürük, bronşit, felç ve sara hastalıklarını iyileştirmek için, Keklik eti yardımcı olur.
Kekliğin safra salgısının burundan damlatılması hafızaya güç vermeye yardımcı olmaktadır.
]]>
Keklik Cinsleri https://www.keklik.gen.tr/keklik-cinsleri.html Sun, 02 Dec 2018 00:54:24 +0000 Keklik Cinsleri, Keklik Familyası, Sülüngiller ailesinden olan keklikler çalılık, ovalık ve orman kenarlarında çiftler olarak veya toplu halde yaşayan, göçebe olmayan bir av kuşu. Türlerine göre boyları 26-35 cm arasında d Keklik Cinsleri, Keklik Familyası, Sülüngiller ailesinden olan keklikler çalılık, ovalık ve orman kenarlarında çiftler olarak veya toplu halde yaşayan, göçebe olmayan bir av kuşu. Türlerine göre boyları 26-35 cm arasında değişir. Sırtları da toprak renginde olduğundan yerde gezer iken fark edilmeleri zordur. Kurtçuk ve tane yiyerek beslenirler. Buğday filizlerinin uçlarını yemek bu bitkilere zarar vermeleri manasını taşır. Gagası ve ayakları kırmızıdır. Daha çok Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika coğrafyasında bol rastlanan keklikler, hayatlarını da doğdukları bu topraklarda geçirirler. Yavrular büyüyünce ise ana-babalarını terk etmezler. Keklikler ürkütülmediği zaman yürüyerek tavuklar gibi besin arama gibi özellikleri vardır. Tehlike halinde gürültülü şekilde kanat çırpmak sureti ile havalanır ve çok hızlı uçtukları görülür. Otlar arasında açtıkları çukurlarda barınır. 12-15 yumurta yumurtlarlar. 25 gün boyunca kuluçkaya yatarlar. Dişi kekliklerin yavrulara karşı muhabbeti çok daha fazladır.

Sülüngiller (Phasiandae). Yaşadığı bölgeler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaşarlar.

Özellikleri: Normal Güvercin iriliğinde, eti çok lezzetli olan bir av kuşudur. Ayakları ve gagası kırmızıdır. Ovalarda bolca avlanır. 

Ömürleri: 15-20 yıl kadardır. Çeşitleri ise: Kınalı keklik, kırmızı başlıklı keklik, çil keklik, bambu kekliği bu türün ünlü türleridir.

Keklik eti av etleri arasında en makbulüdür. Genellikle “sürek” ya da  “arama” usulü ile avlanır. Sürek avında genellikle keklik sürüleri çevrilerek belli bir yere toplanmaları sağlanır,  ateş çemberine alınmak sureti ile avlanır. Aramada ise sürünün çevreye dağılması beklendikten sonra köpekler yardımıyla tek tek bulunarak avlanır. Kafese bir erkek keklik konulduğu zaman, sesini duyan bölgedeki diğer erkek keklikleri bununla kavga etmeye gelirse ve şayet bu keklikler avlanabilir ise de bu usul açısından avcılık yasalarına aykırıdır. Yumurtalarını toplama ve “güme” ismi ile anılan su kenarlarında pusu kurma usulü de avlanma bakımından uygunsuzdur.

Kekliğin bir çok türü vardır. Keklik cinsleri; Kınalı keklik, kırmızı başlıklı keklik, bambu kekliği, çil keklik en ünlü keklik türleridir. Dağlık ve ekilmemiş arazi bölgelerinde yaşayan kınalı keklik ülkemizde Trakya ve Anadolu bölgesinde sürüler halinde bulunmaktadır. Gerdanı beyaz, Sırtı kızılımsı gri, gagası ve ayakları kırmızı renktedir. Ovalarda ve fundalık olan yerlerde yaşamını sürdüren çil kekliğin göğsünde at nalı gibi kahverengi bir leke vardır. Sırtı sarımsı kahverengi, gerdanı ve yanakları pas rengindedir. Kanatlarında ise beyaz ve boyuna kesik çizgiler yer alır. Ülkemizin Orta ve Doğu Anadolu bölgesinin açık arazi ve tarlalarında çok sık rastlanır.

Kekliğin eti çok lezzetli olduğundan tilki ve çakal gibi hayvanlar ile yırtıcı kuşlar tarafından da avlanmaktadır. Tehlike anında erkek keklik yavru ve dişi keklikleri kurtarmak için ölüm pahasına gürültü ile havalanarak avcıları peşine sürükler. Ve ailesinin hayatını kurtarmak için kendi canını tehlikeye atar. Tüm keklik cinslerinin ortalama 15-20 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir.

]]>
Keklik Türleri https://www.keklik.gen.tr/keklik-turleri.html Sun, 02 Dec 2018 23:59:37 +0000 Keklik türleri; keklikler sülüngiller familyasındandır. Çoğunlukla ovalarda ve ormanlarda topluluk halinde yaşamlarını devam ettiren av kuşlarıdır. Yaşam yerleri Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'dır. Ülkemizde Karadeniz bölgesi h Keklik türleri; keklikler sülüngiller familyasındandır. Çoğunlukla ovalarda ve ormanlarda topluluk halinde yaşamlarını devam ettiren av kuşlarıdır. Yaşam yerleri Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'dır. Ülkemizde Karadeniz bölgesi hariç olarak Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinin düzlük ovalarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Bıldırcınlara kıyasla daha büyüktürler. Ayakları ve gagaları kırmızıdır. Bu kuş türü sık ormanlarla kaplı ve sık yağış yerde bulunmaz. Bu alanlar dışında düz ovalarda yaşamaktadırlar. Topluluk halde yaşarlar. Keklikler böcek,kurt, bitki kökleri, bitki tohumları ve tahıllarla yiyerek beslenirler.  Ortalama ömürleri 15-20 yıl arasında değişmektedir. Bu kuşların eti ve yumurtası için çiftlikler kurulmuştur. Yumurtaları protein açısından oldukça zengindir. Keklik türleri açısından oldukça fazladırlar. Bunlara birkaç örnek verilecek olursa kaya keklik, çil keklik, ur keklik, kum keklik, beyaz keklik, kırmızı başlıklı keklik, kınalı keklik, bambu kekliği en ünlüleridir.
 • Kınalı keklik: Orta büyüklüğe sahip olan bir av kuşudur. Erkek ve dişilerin görüntüleri aynıdır. Kınalı keklik de erkekler ayak kısımlarında mahmuz bulunur ve dişilere göre kafaları daha büyüktür. Yaklaşık boyları 34-35 cm. civarındadır. Kanat açıklığı ile beraber ise 55-60 cm. bulmaktadır. Kınalı keklikleri çiftleşme zamanı şubat veya mart ayındadır. Bu keklikler yılda bir defa kuluçkaya yatar. Dişi çalılar arasına veya kaya diplerine yuva yaparlar. Yumurta sayıları 15-21 arasında değişmektedir. Tahmini kuluçka süreleri 24 gündür.
 • Kaya keklik: Dış görünüşü kınalı keklik ile neredeyse  aynıdır. Aynı büyüklükte olup yalnızca biraz daha ince yapılıdır. Bu cinsin gerdanı beyaz, gerdanında bulunan kolye daha geniştir. Kolyesi göğüsüne kadar inmez. Kolyesi gerdanında yuvarlak şeklini alarak kapanmaktadır. Kaya kekliğinin sırt kısmı külrengidir. Yan taraflarında bulunan kahverengi şeritler ve siyah beyaz çizgiler daha ince ve karışıktır. Ötüş şekli kınalı keklikten farklıdır. Sesleri daha tizdir. Yaşam alanları yamaçlar, kayalık, seyrek orman kenarlarında bulunan taşlardır. Kışın ise derin kayalık vadilerde yaşarlar.
 • Çil kekliği: Bu keklik ülkemizde Anadolu'da görülmektedir. Uzunlukları kınalı keklikten biraz kısa olup, 30 cm'dir. Kanatlar ve sırtı kahverengi, gövdesinin diğer kısımları boz renklidir. Erkek kekliklerin karının alt kısmında at nalı şeklinde kestane tonunda bir oluşum vardır. Dişilerde ise bu oluşum bulunmamaktadır. Yaşam alanları çayır ve bozkırlardır. Vücut ağırlıkları erkelerde ortalama 408 gram, dişilerde ise  402 gram'dır. Çil keklikleri yumurta yapma zamanı ilk bahar olup, 10-20 yumurta yaparlar. Kuluçka süreleri 25 gündür. 
 • Beyaz keklik: Kınalı kekliği farkı bir türüdür. Gagası ve ayakları kırmızıdır. Kafası ve vücudu beyaz renklidir. Dişi ve erkekleri kafa yapıları ve ayaklarındaki mahmuzdan ayrıt edilmektedir. Erkeklerin kafa büyük ve ayakları mahmuzludur. Dişilerde bunlar görülmemektedir. Bu türün yanlış avlanma ve zirai ilaçlama yüzünden nesli tehlikeye girmiştir. Beyaz keklikler çiftliklerde bakılmaktadır. Buğday, darı, fabrika yemleri ve bazı böceklerle beslenirler. Bu çiftliklerde kekliklerin etleri için beslenmektedir. Üreme dönemleri mart ve nisan aylarından başlayarak ekim ayına kadar devam eder. Dişiler 20-30 adet yumurta yaparlar. Kuluçkada kalma süresi 22-24 gündür.
Keklik türlerinin en ünlü olanlarının bir kaçından bahsettik. Ülkemizde keklik türlerinin yaşam alanlarına uygunluğundan dolayıda birçok türü bulunmaktadır.
]]>
Keklik Civcivi https://www.keklik.gen.tr/keklik-civcivi.html Mon, 03 Dec 2018 08:57:30 +0000 Keklik Civcivi, Keklik orta büyüklükte görünüşüyle farkını belli eden bir kuş türüdür. Kayalık, taşlık, çalı ve otlarla kaplı yamaçlar, ekili alanlar ve fazla yağış almayan bölgeler kekliklerin yaşama alanıdır. Bit Keklik Civcivi, Keklik orta büyüklükte görünüşüyle farkını belli eden bir kuş türüdür. Kayalık, taşlık, çalı ve otlarla kaplı yamaçlar, ekili alanlar ve fazla yağış almayan bölgeler kekliklerin yaşama alanıdır. Bitki tohumları, bitki kökleri ve böceklerle beslenirler. Genle olarak vejetaryen beslenirler. Erkek ve dişilerin dış görünüşleri aynıdır. Yalnızca kafa çaplarına göre ayırt edilebilirler. Erkek kekliklerin kafaları dişilere oranla daha büyüktür. Çiftleşme ortamlarına uygun aylar şubat ve mart ayı olup genelde yılda bir kez kuluçkaya yatarlar. Kaya diplerine çalılar arasına topladıkları ot ve çöplerle basit bir yuva yaparlar. 15 - 21 arası yumurtlarlar. Kuluçka süresi ortalama üç haftadır.

Keklik CivciviKeklik civcivi hobi amaçlı, lezzetli eti ve doğaya ve avlaklara salınması yada canlı satışı gibi nedenler için beslenmektedir. Bu hayvana besleyip civciv almak hem hayvanın hayatını tanımaya hemde hayvanın cinsini nesillere aktarmak için önemli bir hobidir. Geçmişte yaygın olarak bulunan keklik zirai ilaçlama, tarla yangınları ve bilinçsiz avlama nedeni ile özellikle bölgemizde sayıları gittikçe azalmaktadır. Bunun için tarım bakanlığının teşviki ve bazı derneklerin desteği ile kekliklerin neslinin tükenmemesi için yapılan çalışmalar vardır. Bu çalışmaların basında hayvanı üreterek doğaya salmak başta gelir. Keklikleri evlerde kafeste beslenebilen kuş türüdür. Aynı zamanda bu kafesleri üretim kafesleri olarak kullanabilirsiniz. Üretim için uygun olan koloni sayıları 8 dişi 2 erkek veya 16 dişi 4 erkek gibi 4 dişiye 1 erkek düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Yapacağınız kafes ölçüleri bu sayılara göre değişiklik gösterir. Yavru alma konusunda kafesten çok kolonideki erkek, dişi orantısıdır. Kafeste üretilecek keklikler çiftleşme mevsimi öncesi gruplara ayrılmalıdır. Damızlık kekliklerin sağlıklı olmalarına dikkat edilmelidir. Şubat yada Mart ayında çiftleşmeye başlarlar. İyi bir bakım ve dikkat ederek yumurtlama süresi Ağustos ayının sonuna kadar uzatılabilir. Kafeste beslenen keklikler doğadakilerden daha fazla yumurtladığı gözlemlerle kanıtlanmış bir olaydır. Yumurtanın ortalama kuluçka dönemi üç veya dört hafta arasındadır. Hayvanın civcivleri bakımı ve büyütülmesi çok dikkat isteyen bir olaydır. Ortam ısısı, yedikleri yemler gelişim aşamasında çok önemlidir. Doğada bu hayvanın nesiller boyu devam etmesi insanların elindedir ve üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeli, nesillerini sürdürmesine katkıda bulunmalıyız.
]]>
Keklik Ne Yer https://www.keklik.gen.tr/keklik-ne-yer.html Tue, 04 Dec 2018 03:55:48 +0000 Keklik, yabani bir doğa da yaşayan evcilliği ile bilinip yetiştirilmesi kolay olan bir kuş türüdür. 14 farklı türü bulunan kekliğin en yaygın bulunan türü kınalı olandır. Dolgun vücudu, yuvarlak kanadı, kısa kısa k Keklik, yabani bir doğa da yaşayan evcilliği ile bilinip yetiştirilmesi kolay olan bir kuş türüdür. 14 farklı türü bulunan kekliğin en yaygın bulunan türü kınalı olandır. Dolgun vücudu, yuvarlak kanadı, kısa kısa kuyruklu bir yapıya sahiptir. Keklikler, de kafes içerisin de beslene bilinir. Yumurtası ve eti için beslenen keklikler insanlar tarafından avlandıkları için soyları tükenmeye başlanmıştır. Bu sebepten daha duyarlı olarak onları avlamak yerine besleyerek soyunun tükenmesini önleyebiliriz. Yem olarak buğday, tavuk besi yemi, mısır gibi tahıllar verebilirsiniz. Hatta bu tahılları bir araya katarak hayvana verirseniz istediğini seçerek yiyen keklik daha iyi bir beslenme yapar.Keklik Ne Yer Eğer kekliğin yumurta vermesini istiyor iseniz yumurta zamanın da yumurta yemi verebilirsiniz. Keklikler mısırı çok severek yerler. Bunun için mısırı öncelikli tutmanız da fayda vardır. Kışın vereceğiniz mısırı  kaynatarak yumuşak bir hale getirirseniz yemesine yardımcı olabilir siniz. Bu vereceğiniz besinlerin yanın da ay da bir vitamin ve antibiyotik ilaçları ile takviye de bulunur iseniz daha da sağlıklı olmasına yardımcı olursunuz. Keklikler hassas hayvanlar oldukları için soğuktan da korunmalıdırlar. Kışın beslenilir ise bulunduğun yerin sıcak olmasına dikkat edilmelidir.Verilen suyun da ılık olmasına dikkat edilmelidir. Ev de beslenecek olan keklikler kapalı kafesler de olmalıdır. Daha verimli olmaları için de bir dişi bir erkek olarak beslenilebilir. Doğa da yetişen keklikler ise bitki tohumları, kurt, böcek ve bitki köklerinin uçlarını yiyerek yaşamaya devam ederler. Bu tür keklik gibi kuşların türlerinin yok olmaması için onları avlamak yerine beslenmelerine katkı da bulunmak görevimiz olmalıdır.]]> Keklik Sesi https://www.keklik.gen.tr/keklik-sesi.html Wed, 05 Dec 2018 00:37:58 +0000 Keklik Sesi, soyuna, ihanetle suçlanan garip ve talihsiz bir kınalı kuş türüdür. Gençlik ve yakışıklılığın simgesi "keklik gibi maşallah" zarafetinin ve güzelliğinin simgesidir. "Keklik gibi sekiyor" şarkıları Keklik Sesi, soyuna, ihanetle suçlanan garip ve talihsiz bir kınalı kuş türüdür. Gençlik ve yakışıklılığın simgesi "keklik gibi maşallah" zarafetinin ve güzelliğinin simgesidir. "Keklik gibi sekiyor" şarkıların ve türkülerin vazgeçilmez figürü. "Keklik gibi kanadımı süzemedim" "kekliği düz ovada avlarlar" kısacası keklik üzerine söylenecek çok şey vardır. Ama, en güzeli Baki Solmaz'ın keklikle olan aşkıdır. Tarih boyunca uğruna şiirler yazılan şarkı ve türküler söylenen, hikayelere ve romanlara kahraman olan nice hayvanlar vardır. Kimi iyiliği temsil eder, kimi kötülüğü. Ama keklik gibi talihsizi ve kadersizi yoktur. Keklik soyuna ihanetle suçlanan tek hayvandır. Çünkü meri keklik erkek kekliği kandırarak tuzağa düşürür. Bundan dolayıdır ki, kekliğe soyunun düşmanıdır derler.

Keklik Sesi ve Ötüşü

 • Keklik avı, avcılar için çok eğlenceli ve çok zevkli bir avdır. Önce adına koz denen içinde gizlenebilen küçük bir yer yapılır. Kozlar genelde dağın, yamaca yakın kısımlarına yapılır. Nedeni açıktır. Keklikler yüksekte ve kayalıklarda yaşarlar. Yüksekten ovaya doğruda uçarlar. Bu nedenledir ki, "kekliği de düz ovada avlarlar" Avcı önce kozun etrafına hayvan bağırsaklarından yapılmış, bir ucunda sert ağaç çivileri bulunan tuzakları döşer. Daha sonra meri kekliğini de, tuzakların arkasına koyar. Kendisi de, kozun içine siner ve beklemeye başlar. Meri keklik başlar ötmeye, öttükçe kayalıklarda sesi yankılanır. Erkekte ona cevap verir. Avcıların deyimiyle "İzbar" olurlar. Meri keklik ötüşünü sıklaştırdıkça erkek keklikler çoğalmaya başlar. Tüm dişiliğini ötüşüne yansıtan meri keklik, opera sanatçısı gibidir. Ötüşünü renklendirir ve uzattıkça uzatır. Erkek kekliklerden biri bu şuh nameler karşısında aha fazla dayanamaz, kanatlarını hafifçe kaldırıp bulunduğu yerden ileri doğru bir iki adım atar. Biraz sonra olacaklardan habersizdir. Duraklar, meri keklik erkeğin kokusunu almış ve kendisine yaklaştığını hisseder. Tekrar ötmeye başlar. Öttükçe coşar, coştukça öter. Bu böyle bir davettir ki, erkeğin karşı koyması imkansızdır. Meri kekliğin sesi kanını kaynatmıştır. İçi kıpır kıpır'dır. Her yanı ateş basmıştır. Karşı koyacak mecali kalmamıştır. Aslının Keremi, Şirinin Ferhat'ı, Leylanın Mecnunu gibidir.

Keklik SesiKeklik Sesi ve Kaderi

Keklik, mest olmuştur. Son bir kez daha kendini toplar, kanatlarını hafifçe kaldırır, gövdesini biraz şişirerek havalanır. Bir iki kanat çırpar başlar aşağı doğru süzülmeye. Dişi, olup bitenleri zevkle izlemektedir. Galip gelmiştir. Erkeğini kandırmış, kendisine esir etmiştir. Bu zevki sefa içinde ötüşlerini hızlandırır. Gittikçe sıklaşan ötüşleri ile erkeğin havadaki dansına yerden eşlik eder. Sesiyle edasıyla, başını döndürdüğü erkeğini adeta sarhoş etmiştir. Erkek kozun etrafında pervane olmuştur. Döndükçe döner. Hele bir kanat süzüşü vardır ki, bakmaya doyamazsınız. Kendini bir düzeltir, bir yan eder, bir sola yatar, bir sağa, buzda kayan palet gibidir. Dişi öttükçe o süzülür, süzüldükçe aşka gelir. Kozun etrafında semazen olmuştur. Kanatlarını bir açar bir kapatır. Bu ölüm dansında başı dönmüş yorulmuştur. Bir an önce dişisine kavuşup, onu kanatları arasına alıp kucaklamak istemektedir. Vakit birleşme zamanıdır. Kanatlarını düzeltip dişisine doğru başlar süzülmeye. Yere doğru hızlı bir pike yapar ve dişisinin bir kaç adım ötesine konar. Göz göze gelirler. Dişide davetkar bir bakış alır. Kendisi de, sürmeli gözlerle ona cevap verir. Başını ileri doğru uzatır. İki yanağına doğru uzanan yeleleri, gözlerinin etrafında halka halka dönen sürmeleri, ona ayrı bir güzellik katmıştır. Kurbanlık koç gibidir. Dişi en şehvetli sesiyle tekrar öter. Hasretini sevdasını hep içinde tutan erkek, son hamlesini yapar, bir an önce aşkına kavuşmak için bir iki adım daha atar ve hain tuzağa düşer. Ayağını çektikçe tuzağın ipi sıkar. Meri keklik muradına ermiştir. Erkek çırpındıkça o boşalır. Tüm arzuları ve şuh ötüşleri bitmiştir. Avcı kozun]]> Keklik Avı https://www.keklik.gen.tr/keklik-avi.html Wed, 05 Dec 2018 10:34:10 +0000 Keklik avı, yerden havalanan av kuşları arasında en zevkli olarak yapılan av türüdür. Yerli bir av kuşu olan keklik, ülkemizde oldukça fazla bulunur. Özellikle kınalı keklik olarak bilinen türü en çok avlanan ku Keklik avı, yerden havalanan av kuşları arasında en zevkli olarak yapılan av türüdür. Yerli bir av kuşu olan keklik, ülkemizde oldukça fazla bulunur. Özellikle kınalı keklik olarak bilinen türü en çok avlanan kuştur. Avcılar için, kalkışında kısa kanatlarını sertçe vurması, uzaklardan kalkması, süzülerek uçması oldukça caziptir. Avcıların çoğu kuşların kalkış seslerin gece bile hatırlar ve duyarlar. Genellikle sarp arazilerde ve kayalık yerlerde bulunurlar. Mevsim koşullarına göre farklı bölgelerde olurlar. Doğu tarafında ve Güneydoğu'da sert kışların geçtiği dönemde, uzak mesafelere göç ederler. Avcılığın ilk şartı, avın yapılacağı bölgede kekliklerin olmasıdır.

Keklik avında dikkat edilmesi gerekenler nedir

 • Mevsim koşulları
 • Yayıldığı arazinin su olanakları ve bitki örtüsü 

Mevsim koşulları gereği, soğuk zamanlarda bölgenin güney taraflarında olan keklik, sıcak dönemlerde yüksek kayalıklarda ve su çevresinde bulunur. Bu koşullarda ekim ayında arazinin her tarafında olan keklikler, aralık ayına gelindiğinde güney taraflarda olabilir. Avcılar arasında söylenen bir söze göre, "Bir hayvan gibi düşünemeyen, hayvan avlayamaz." sözü dikkat çekicidir. Havalar sıcak olduğunda serin taraflara giden kuşlar, soğuklarda sıcak alanlara gider. Sonbahar geldiğinde su ihtiyacı arttığından, suyun fazla olduğu yerlere gitmeleri, iç güdülerinin kuvvetli olmasındandır. Bu kuşlar gün içinde iki defa yayılır. Sabahın ilk ışıklarında ve gün batmadan hemen önce yayıldıklarından, avcıların bunu iyi bilmesi gerekir. Ülkemizde yapılan avlar köpekle ya da köpeksiz yapılmaktadır. Geceleri arazinin en yüksek yerlerinde olan kuşlar, hava rüzgarlı, soğuk ya da yağışlı olursa yoğun kayalıklarda ya da dere yataklarında olurlar. Yapılan avda doğa koşulları iyi analiz edilmelidir. Doğada sürüler halinde bulunan keklikler, bozulmamış alay olarak adlandırılır. Av bölgesine gelen avcı öncelikle, kalkan kekliklerin sayısına bakmalıdır. Kekliklere ateş etse de, kalkan kuşların nereye gittiğini, sayılarını kontrol etmelidir. Sürünün gittiği yere doğru giden avcı, bir keklik vurduysa, sayılarını bildiği takdirde geriye kaç tane kuşun kaldığını bilmelidir. unları bilirse, her an hazır bekleyebilir. Avcının vurduğu kekliğin düştüğü yeri, doğru bilmesi oldukça önemlidir. Hata yapmamak için, o yere şapkasını bırakabilir. Vurduğunu bulamazsa, oraya dönerek yaptığı atışı hatırlayabilir. Kuşun düşerken bıraktığı tüylerde iyi bir izdir. Yaralanmış olan kuş, aşağı bölgelere doğru gider. Sık çalılıklara ya da kayalık diplerine saklanır. Kuşlar ilk kalktığında, arazinin aşağısına doğru gitse de, tekrar tepeye çıkacaktır. Sürü dağıtılsa bile, kısa bir süre sonra kuşlar haberleşerek tekrar bir araya gelirler. Avcı onları kaybettiği zaman bir süre beklerse, keklikler yeniden toplanır.

Keklik Avı

Keklik avında tüfek ve fişek seçimi nasıl olmalıdır

Bu kuşların avı için en uygun tüfek, 12 kalibre olandır. Bu tüfek yarım otomatik, süperpoze ya da  çifte olabilir. Namlu uzunluğu genellikle 68-71 cm olarak tercih edilir. Av mevsiminin açıldığı Ekim ayında çok şoklu tüfek tercih eden avcı, yarım şoku tercih etmeli, Aralık ayında tam şoku seçmelidir. Bu tercih av mevsimi başında kuşların yakından kalkacağı, sonradan yılacağı ve güçleneceği için, daha hızlı kalkacağındandır. Avcılar tecrübe sahibi oldukça bu tercihlerini en doğru şekilde yapacaktır. Kuşlar için 7 numaralı fişek tercih edilmektedir. Yakın yerlerdeki atışlarda ise 10 numaralı saçma aynı işi görecektir. Numara küçüldükçe dezavantajlı olabilir. 32-36 gram dolular keklik avı için yeterlidir.

Keklik avında avcıların kıyafeti nasıl olmalıdır

Avcılar yürüyüş için, uygun botlar giymelidir. Bu av bol yürüme gerektirdiğinden, ayakların rahat olması gerekir. Mutlaka önceden denenen ayakkabılar tercih edilmelidir. Fişekliğin belde taşınması uygundur. Üst taraftaki giysilere silahların takılmaması için, uygun]]> Keklik Yetiştiriciliği https://www.keklik.gen.tr/keklik-yetistiriciligi.html Wed, 05 Dec 2018 11:39:29 +0000 Keklik, 14 farklı türü olan, yabani hayatta yaşayabilen ve evcil olarak yetiştirilebilen, büyük bir ticari potansiyele sahip bir süs kuşudur. Yumurtası ve et üretimi için beslenen kekliğin eti çok lezzetli olup, aynı zaman Keklik, 14 farklı türü olan, yabani hayatta yaşayabilen ve evcil olarak yetiştirilebilen, büyük bir ticari potansiyele sahip bir süs kuşudur. Yumurtası ve et üretimi için beslenen kekliğin eti çok lezzetli olup, aynı zamanda yağ oranı düşüktür. Yetiştirilmesi çok kolay bir kuştur. İspanya, Fransa, Macaristan ve ABD gibi bazı ülkelerde üretimi yapılan keklikler özel avlaklarda barındırılmaktadır.

Ülkemizde en yaygın olarak bulunan keklik türü kınalı kekliktir. Taş kekliği, Kum kekliği, Gül kekliği de azda olsa görülmektedir. Keklik yetiştiriciliği ülkemizde, Çatalca, Nazilli ve Alamut’ta özel avlaklarda yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde bugün sayıları oldukça azalmış ve keklik bulunamaz duruma gelinmiştir. Bilinçsiz avlanma ve tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar kekliklerin yok olmasına sebep olmaktadır.

Kekliğin Fiziksel Özellikleri:

Keklikler, dolgun vücutlu, yuvarlak kanatlı, kısa kuyruklu ve sülünden daha küçük, bıldırcından daha büyük kuşlardır. Kınalı kekliklerde ise, alınlarından başlayarak gözlerine ve oradan da boynun alt kısmına kadar inen siyah bant şeklinde bir çizgi bulunmaktadır. Yaşlı kekliklerin tüyleri kül grisi renginde olup yan taraflarında siyah çubuk şeklinde çizgiler bulunur. Kınalı kekliklere kınalı denilmesinin nedeni, gaga, ayak ve bacaklarının kırmızı renklerde olmasıdır.

Keklik Yetiştiriciliği

Erkek keklikler 500 ila 700 gram arası ağırlığa sahiptirler. Dişi keklikler ise erkeklere göre biraz daha hafiftirler. Keklikler olgunlaşmaya başlayınca erkekler ve dişiler mahmuzlarına bakılarak ayırt edilebilmektedir. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkine göre daha büyük olmaktadır.

Bakım, Beslenme ve Kuluçka Dönemi:

Keklikler kafes sistemi ile yetiştirmeye uygun kuşlardır. İkili, üçlü ve daha büyük gruplar halinde bulundurulabilmektedir. Gruplarda üç dişiye bir erkek hesap edilerek gruplandırılmalıdır. Dişi keklikler Nisan ve Mayıs aylarında yumurtlamaya başlar ve yaz ortalarına kadar devam eder. Bir sezonda bir dişi keklik 30 ile 50 yumurta arası yumurta yumurtlayabilir. Keklikler kendi yumurtaları üzerine yatmadıkları için yumurtaları özel kuluçka makinelerine konulur. Yumurtalar makinede günde 4-5 kez çevrilmelidir. Ayrıca keklik yumurtaları tavukların altına konarak da civciv çıkarılabilir. Kuluçka süresi 24 gün sürmektedir. Civcivleri çabuk büyür ve bakımı kolaydır. Büyürken bulundukları ortamın ısı derecesi en yüksek 33 derece, en az 21 derece olmalıdır. Nem oranı ise yüzde 69 civarı olmalıdır.

Keklik Barınakları:

Keklikler sürüler halinde de yetiştirilebilen kuşlardır. 14- 16 çift keklik için 3 metre genişliğinde, 2 metre yüksekliğinde kafesler yeterli olmaktadır. 1 metre uzunluğundaki suluk 100 kekliğe yeterli olur. Köpek, tilki, kedi ve sansar gibi hayvanlardan ve kargalardan korunmalıdır.

]]>
Keklik Yumurtası https://www.keklik.gen.tr/keklik-yumurtasi.html Fri, 03 May 2019 16:42:51 +0000 Keklik yumurtası, pek çok yumurta çeşidi gibi protein bakımından çok zengindir. Genellikle belirli yaş da ki çocukların beden ve zihin gelişimlerine yardımcı olacak proteini, keklik yumurtası sayesinde karşılayabilirsiniz. Keklik yumurtası, pek çok yumurta çeşidi gibi protein bakımından çok zengindir. Genellikle belirli yaş da ki çocukların beden ve zihin gelişimlerine yardımcı olacak proteini, keklik yumurtası sayesinde karşılayabilirsiniz. Özellikle bronşit ve üst solunum enfeksiyonlarına gibi sorunlara, keklik yumurtası çok iyi gelmektedir.

Hayvansal proteinler, kişilere vermiş oldukları enerjinin yanı sıra gelişim ve sağlık olarak da yardımcı olmaktadır. Hayvansal proteinlerin ilk sırasında kanatlı kümes hayvanlarının o eşsiz yumurtaları gelir. Keklik yumurtasının içeriğinde bulunan besleyici mineral ve vitaminlerin çokluğu, yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından oldukça farklı bir yumurta varsa o da keklik yumurtasıdır.

Diğer yumurtalara oranla fazla protein içermesi ve proteinlerin ana maddesi olan aminoasitler keklik yumurtasında yeterli miktarda bulunarak, kişilere sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamaktadır.

Keklik yumurtası tüketimi;

Keklik yumurtası tüketimi, her ne kadar isteğe ve kişilerin zevkine bırakılsa da aslında en doğrusu çiğ olarak veya az pişmiş olarak tüketilmesidir. Yumurtaların pek çoğu yapıları gereği çok hassastır. Özellikle de keklik yumurtası, fazla pişirilmesi halinde protein kaybı neden olabilir. Bu nedenden ötürü az pişirin ve tam enerji sağlayın.

Keklik yumurtası saklama ve tüketim koşulu;

Diğer yumurtalar gibi serin ortamda saklanmalıdır. Özellikle taze olarak tüketilmeli ve saklama koşulları iyi değerlendirilmelidir. Sıcak ver ıslak ortamda bozulma gösterebileceğinden saklanılan ortamın derecesi ve ıslaklığı değerlendirilmelidir. Keklik yumurtasının kalitesinde değişim olmadan ve beyazı sarısından ayrılmadan tüketilmesinde fayda var.]]>
Kum Kekliği https://www.keklik.gen.tr/kum-kekligi.html Fri, 07 Dec 2018 00:13:22 +0000 Kum kekliği, ülkemizde güneydoğu da üreyen ve adından çokça bahsettiren tanınmış kuşlardan biridir. Kum kekliği bir kuş familyasından olup akademik ismi ‘’ Ammoperdix griseogularis’’dır. Kum kekliklerinin erkek ve di Kum kekliği, ülkemizde güneydoğu da üreyen ve adından çokça bahsettiren tanınmış kuşlardan biridir. Kum kekliği bir kuş familyasından olup akademik ismi ‘’ Ammoperdix griseogularis’’dır.

Kum kekliklerinin erkek ve dişileri bir birlerine fazla benzememektedirler.

Kum kekliklerinin erkek olanları;  başının üzerinde yer alan tüyleri gri olup, ense kısmından başlayarak, sırta doğru açık mor rengindedir ve koyu griye çalan benekler bulunmaktadır. Başın alın bölgesinden devam eden ve gözün üzerinden yol alan siyah şeritler bulunmaktadır. Yanaklar ve gerdan bölgesi mavi renktedir. Göğüs erguvanı ise oldukça gri tonundadır. Karın bölgesi krem renginde olup, sırtı ise boz kahverengidir. Kanatlarından uçmaya yarayan kısımları kahverengi ve enine doğru lekelidir. Ayakları ise kirli sarı tonundadır.. Kum kekliklerinin dişi olanları; genelde kum sarısı renginde olurlar. Gözlerinin altında ve üzerinde açık renk şeritler hâkimdir. Ense kısımları benekli olup sırta göre daha koyu renktedir. Enine doğru ince şekilde şeritler yer almaktadır. Kuyrukları boz bir kahverenginde olup gagaları ise oldukça koyu sarıdır. Ayakları kirli bir sarı tonuna hakindir ve çok sert koşup uçabilirler.

Kum kekliğini, bilimsel olarak sınıflandırmak gerekirse eğer tavuksular takımına ait, ancak sülüngiller ailesindendirler. ‘’Alectoris’’ cinsi Kum kekliği, çoğunlukla avcıların ilgi odağı olmuştur. Nedeni ise etinin ve yumurtasının yeniyor olması ve tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Özellikle yüz felci ve felç rahatsızlıklarına yakalanmış olan kişilerin keklik eti ile tedavi oldukları çok duyulmuş bir durum olmasa da gerçektir.

Kum Kekliği

Kum kekliklerinin genel olarak fiziksel yapıları genelde kısa küt kuyruklu, küçük ve toparlaktır. Çoğunlukla bu kuşlar tehlike anında incelirler, öterken uzun boylu öterler ve dik duruşları ile de büyüleyici görünürler. Renkleri oldukça parlak olup, kırmızı ve kahverengiye çalan cinsleri bulunmaktadır. Yanlarında yer alan ve uçmasına yarayan kuyrukları fazla olmasa da tüylüdür. Ayak bileklerinde ise mahmuza benzeyen çıkıntılar yoktur. Diğer bir kum kekliği olan ‘’Ammopeedix heyii’’i ile ‘’Alectoris’’birbirlerini çok fazla benzemektedirler.

]]>
Ur Kekliği https://www.keklik.gen.tr/ur-kekligi.html Fri, 07 Dec 2018 18:28:48 +0000 Ur kekliği, görüntü itibariyle tıpkı bir hindinin büyüklüğündedir. Sülüngiller familyasının en iri boyutlusu olup 60-65 cm civarında olmasından dolayı en iri keklik unvanını almıştır. Tüyleri genelde kül rengine Ur kekliği, görüntü itibariyle tıpkı bir hindinin büyüklüğündedir. Sülüngiller familyasının en iri boyutlusu olup 60-65 cm civarında olmasından dolayı en iri keklik unvanını almıştır. Tüyleri genelde kül rengine hâkimdir. Baş kısmı irice olup, yanak ve alın bölgesi krem tonundadır. Gerdan gri beyaz renginde ve gaga dibinden başlayıp boyuna doğru iniş yapan koyu-açık gri tonunda bir leke bulunmaktadır. Kanatları ve gövdenin yanında yer alan tüyler açık kül tonundadır. Kuyruk kısmı kahverengi ve gri arası, kuyruk altı tüyleri oldukça beyazdır.

Ur keklikliklerinin erkek ve dişileri genelde birbirlerini çok benzerler. Ancak erkek ve dişiyi ayırt etmenin püf noktası, erkeklerin ayaklarında yer alan mahmuz dişilerde bulunmamaktadır.

Ur Kekliği

Beslenme şekli;

Taze bitki ve otlar, yosunlar, çeşitli böcekler ve tohumlar şeklinde olmaktadır.

Yayılışları;

Ülkemizin çoğunlukla doğu Karadeniz bölgesinde yer alıp, Orta Toroslar, Doğu Anadolu ve Doğu Akdeniz’e doğru yayılırlar. Türkiye’nin dışında ise genellikle Kuzey İran, Ermenistan ve Gürcistan da görülür.


]]>
Kuluçka Süreleri https://www.keklik.gen.tr/kulucka-sureleri.html Fri, 07 Dec 2018 18:48:59 +0000 Keklik Yumurtalarının Saklanması Kekliklerden verim yüksek yumurta elde edebilmek için kafeslerde bir erkek kekliğe iki veya üç dişi olacak şekilde beslenmelidir ki verim oranı en yükse

Keklik Yumurtalarının Saklanması

Kekliklerden verim yüksek yumurta elde edebilmek için kafeslerde bir erkek kekliğe iki veya üç dişi olacak şekilde beslenmelidir ki verim oranı en yüksek olsun. Hayvanları stres yapacak her türlü sesten ve canlıdan uzak tutmak gerekir. Stres, erkeğin eşleşmesini engelleyecek aldığımız yumurtalarda da verim olmayacaktır. Yumurtaları hemen kuluçkaya koymuyorsak, bekletmemiz gerekiyorsa, yumurtaların sivri tarafı alta gelecek şekilde 10 °C derece ile 16 °C derece sıcaklıkta ve 50- 60 bağıl nem ile saklanmalıdır. Yumurtalar 21 °C’nin üzerinde sıcakta bekletilmesi durumunda, yumurtanın kan yolları harekete geçeceğinden verim düşer. Yumurtalar en fazla 10 güne kadar bekletilmelidir. 10 günden sonra beklediği her hafta çıkım oranı yüzde 10 düşer. Bekletilen yumurtalar her gün hafif bir şekilde, fazla sallanmadan konum değiştirilmelidir. Yumurtanın aynı şekilde bekletilmesi sarısının kabuk içine yapışmasına neden olacaktır.


Hayvan Türü Kuluçka Süresi Geşilim süresi Gelişim süresi sıcaklık Gelişim süresi nem % Çıkım Süresi Çıkım süresi Sıcaklık Çıkış Süresi Nem
Bıldırcın
18
15
37,5
60-65
3
36,5
75
Tavuk
21
18
37,5
60-65
3
36,5
75
Keklik
24
21
37,8
65
3
36,8
80-85
Sülün ]]> Beyaz Keklik https://www.keklik.gen.tr/beyaz-keklik.html Sat, 08 Dec 2018 13:24:37 +0000 Beyaz keklik, kınalı kekliğin bir başka türüdür. Kafası ve vücudu beyaz olan kekliğin, gagası ve ayakları kırmızı renktedir. Erkek ve dişiler birbirinden kafa yapıları ve ayaklarındaki mahmuzdan ayrılırlar. Er Beyaz keklik, kınalı kekliğin bir başka türüdür. Kafası ve vücudu beyaz olan kekliğin, gagası ve ayakları kırmızı renktedir. Erkek ve dişiler birbirinden kafa yapıları ve ayaklarındaki mahmuzdan ayrılırlar. Erkeklerin kafası daha büyük, ayakları da  mahmuzludur. Dişilerde nadir de olsa mahmuz görülebilir. Kafeslerde veya salmalarda çift olarak ya da bir erkek 2-3 dişi olarak beslenebilirler. Bilinçsiz yapılan avlanmalar, zirai ilaçlamalar gibi sebepler türlerin sayılarının azalmasına sebep olmuştur. Ülkemizde bunları yetiştiren çok sayıda çiftlik bulunmaktadır. Keklikler daha çok eti için beslenirler. Keklik bakılacak kafeslerin alt kısımlarının ızgaralı olması, hastalanmalarını önlemek için tercih edilmelidir. Her gün havalandırılarak, 2 günde bir altlıkları temizlenmelidir. Yemleri ve suları her gün tazelenmelidir.   

Beyaz keklik beslenme koşulları nasıldır

Buğday, darı gibi tohumlar, fabrika yemleri ve bazı böceklerle beslenirler. Sarkık arpağan adı verilen Bromus tectorum tercih ettiği besindir. Özel bakılıyorsa sularına vitamin konulması tercih edilmelidir. Bunun yanında yeşillikte verilebilir.

Beyaz Keklik

Beyaz keklik üreme koşulları nasıldır

Üreme dönemleri Mart ve Nisan ayında başlayarak, Ekim ayına kadar devam eder. Keklikler kümeste beslendiklerinde doğal ortamın yakalanması gerekir. Aksi takdirde kuluçkaya yatmazlar. Kafeslerde dişilerin yanında erkeklerde bulunmalıdır. Kafeste kuluçkaya yatmadıkları takdirde, kuluçka makinesinde yavrular meydana getirilebilir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı üreticilerden bu yavruları alarak doğaya salmaktadır. Bu şekilde türlerin korunmasına çalışılmaktadır. Dişiler 20-30 adet yumurta yaparak, 22-24 gün kuluçkada yatar. Yavrular kınalı keklik yavruları ile birlikte olduğunda, renkleri sebebiyle kınalı keklikler tarafından öldürülebilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Yavrular oldukça hareketli olmaktadır.

]]>
Kaya Kekliği https://www.keklik.gen.tr/kaya-kekligi.html Sat, 08 Dec 2018 20:39:25 +0000 DIŞ GÖRÜNÜMÜ VE ÖZELLİKLERİ Görünüş itibariyle kınalı kekliğin aynıdır. Aynı büyüklükte, biraz daha ince yapılıdır. Bu türün gerdanı beyaz, gerdanı çevreleyen kolye daha geniştir, göğüse kad

DIŞ GÖRÜNÜMÜ VE ÖZELLİKLERİ Görünüş itibariyle kınalı kekliğin aynıdır. Aynı büyüklükte, biraz daha ince yapılıdır. Bu türün gerdanı beyaz, gerdanı çevreleyen kolye daha geniştir, göğüse kadar inmez, gerdanın altında yuvarlak şekilde kapanır.

Sırtında külrengi hâkimdir. Yan tarafındaki siyah-beyaz ve kahverengi şeritler daha ince, daha sık ve karışık durumdadır. Ötüşü de kınalıdan farklıdır. Kınalı gibi tok değildir. Daha tiz bir sesle “tıçırk-tıçerk-tçeçerek” diye öter. Çağrı sesleri de “vit-vit-vit” biçimindedir. Diğer özellikleri kınalının aynıdır.

Kaya KekliğiYAŞAM ALANI Kayalık, yamaçlarda, seyrek orman kenarlarındaki taşlıklarda, kışın derin kayalık vadilerde yaşarlar. Yaşaması, üremesi ve beslenmesi kınalının aynıdır. Yurdumuzda Trakya, Ege ve Marmara’nın bir bölümünde, Batı Akdeniz bölgesinde kınalı keklik yaşama ortamlarında rastlanır. İç Anadolu’nun Kuzeyinde ve Doğu Anadolu’da da rastlandığı kayıtlara geçmiştir. Yurdumuz dışında Ege Adaları, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya’nın güneyi, Yugoslavya, Arnavutluk, Alp Dağları, İtalya’nın Appenin Dağları ve Sicilya adasında bulunur]]>
Çil Kekliği https://www.keklik.gen.tr/cil-kekligi.html Sun, 09 Dec 2018 03:36:23 +0000 Çil kekliğin Avrupa’da Güney İsveç ve Güney Finlandiya’dan Kuzey İspanya ve İtalya’ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya’ya, Kuzey ve Batı İran’a kadar yayılma alanı olan 7 ayrı ırkı bulunm

Çil kekliğin Avrupa’da Güney İsveç ve Güney Finlandiya’dan Kuzey İspanya ve İtalya’ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya’ya, Kuzey ve Batı İran’a kadar yayılma alanı olan 7 ayrı ırkı bulunmaktadır. Türkiye’de ise Anadolu’da görülmektedir.

Vücut uzunluğu kınalı keklikten biraz kısa olup, 30 cm’dir. Kanatları ve sırtı kahverengi, vücudun diğer bölümleri boz renklidir. Erkeklerin karın kesiminde at nalı biçiminde kestane renkli bir oluşum vardır. Dişilerde genellikle bu renk oluşumu bulunmaz ya da kimilerinde çok küçük olarak görülebilir. Doğal yaşama ortamı çayırlar ve bozkırlardır. Ergin çil kekliklerin canlı ağırlıkları erkeklerde ortalama 408 g (350-600), dişilerde ise 402 g (320-570)’dır.

Çil keklikler ilkbaharda yeşilimsi renkten kahverengi griye kadar değişen renklerde 10-20 yumurta yaparlar. Kuluçka süresi 25 gündür. Yavrular 13-14 günlük olduklarında uçmaya başlarlar. Yaklaşık 15 5 haftalık olduklarında tam bağımsız olarak hareket edebilirler. Ancak gelecek ilkbahara kadar ana-babaları ile birlikte yaşamlarını sürdürmeyi tercih ederler. İlk yaşlarının sonuna doğru eşeysel olgunluğa erişirler ve yaklaşık 14 g ağırlığında yumurta yaparlar. Yumurta genişliği 27 mm, uzunluğu 37 mm, biçim indeksi ise 0.73 dolayındadır.

Çil Kekliği Çil keklikler 14 gün boyunca yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatarlar. Yaklaşık 10 günde yumurtlanan yumurtalar alınırsa, kuluçkaya yatmak üzere yumurtlamayı sürdürürler. Böylece bir keklikten 50-60 hatta 80-100 kadar yumurta elde etmek mümküündür.]]>
Kınalı Keklik https://www.keklik.gen.tr/kinali-keklik.html Sun, 09 Dec 2018 17:30:54 +0000 Kınalı keklik, keklik familyasına ait bir kuş türüdür. Orta büyüklüğe sahip olan bu kuş türü çok sevilen ve çok güzel görünüşü olan  bir av kuşudur. Bu kuş türü çok yağışlı ve sık ormanlarla kapl Kınalı keklik, keklik familyasına ait bir kuş türüdür. Orta büyüklüğe sahip olan bu kuş türü çok sevilen ve çok güzel görünüşü olan  bir av kuşudur. Bu kuş türü çok yağışlı ve sık ormanlarla kaplı yerlerde bulunmaz. Bu yerler dışında düz ovaları olan yerlerde yaşarlar. Bizim bölgemiz de Karadeniz'in çok yağışlı bölgeleri dışında rastlanabilir. Aynı zamanda Ege, Marmara. Akdeniz bölgelerinde ki düz ovalık yerler dışında her tarafta rastlanabilmektedir. Keklikler doğa da toplu halde yaşarlar. Taşlık, kayalık, çalı ve otlarla kaplı yamaçlar, ekili dikili alanlar, vadiler, çok yağış almayan yarı kurak bölgeler keklikler için yaşama elverişli yerlerdir. Keklikler böcek, bitki kökleri, kurt, bitki tohumları yiyerek beslenirler ancak genel olarak tahılla beslenirler.

Kınalı kekliklerde erek ve dişilerin görünümü hemen hemen aynıdır. Ancak erkek kınalı kekliklerin ayaklarında mahmuz denilen kıkırdaksı bir dokusu bulunur. Yetişkin olan kınalı kekliklerin kafaları dişi kekliklere göre biraz daha büyüktür. Kınalı kekliklerin boyları yaklaşık olarak 34-35 cm. arasındadır. Kınalı kekliklerin kanat açıklığı ise yaklaşık olarak 55-60 cm. arasındadır. Kınalı kekliklerin doğada doğa da çiftleşmesi hava şartlarına göre değişiklik gösterir. Aylardan şubat veya mart çiftleşmeleri için uygun zaman dilimidir. Kınalı keklikler yılda bir kez kuluçkaya yatarlar. Dişi kınalı keklikler çalılar arasına ya da kaya diplerine basit yuva yaparlar. Yumurta sayıları 15 ile 21 arasındadır. Kuluçka süreleri ise 24 gün olarak hesaplanmıştır.

Kınalı Keklik

Dünya da ve Ülkemizde Keklik Yetiştirilmesinin En Önemli Nedenleri;

 • ülkemizde tüketimi azdır ve eti için beslenir
 • çiftlikler de çok miktarda yetiştirilerek doğaya bırakılmaları için beslenir
 • satmak için beslenir
 • kekliklere karşı duyulan sevgiden dolayı hobi amaçlı beslenir

Evcil Ortamda Keklik Besleme ve Keklik Üretme Yöntemleri; kınalı kekliği beslemek ve üretmek bu güzel hayvanı  çok daha yakından tanımamıza olanak sağlar. Aynı zamanda da kınalı keklik beslenmesi ve çiftlikler de kınalı kekliklerin üretilmesi, kekliklerin doğaya bırakılmasıyla varlıklarını korumalarına yardımcı olmaktadır. Ülkemizde özellikle geçmişte kınalı kekliklerin sayısı fazladır. Ancak günümüzde geçmişte olduğu kadar kınalı kekliklerin sayısı fazla değildir. Bunun en önemli sebebi ise bilinçsiz bir şekilde yapılan avlanmalar, gübreleme ve zirai ilaçlamadır. Bunlardan dolayı ülkemizde kınalı keklik sayısı son derece azalmıştır. Bazı dernekler, av- yaban hayatı müdürlükleri ve milli parklar çiftliklerden veya keklik yetiştiren kişilerden alınarak azalan bu keklik sayılarını dengelemeye çalışmaktadırlar. Kınalı kekliklerin doğaya salınma işlemleri ve  doğaya salınması için yetiştirilecek keklikler belli kurallar çevresinde olmaktadır. Kınalı keklikleri evde kafeste ya da kafes olmadan ev içerisinde salarak beslenebilir. Ancak keklik beslenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kafeste beslenecek kınalı keklik için   kafesin üç tarafının da kapalı olması gerekir. Kafesin rüzgarda ve direk güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir. Yine kafesin tabanı olarak da ızgara ya da tel olması gerekmektedir. Bu şekilde kınalı beslenecek kınalı kekliğin dışkısı ile teması kesilerek hayvanın hasta olma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Keklik kafesleri aynı zaman da üretim kafesi olarak da kullanılabilir.  

Doğa da keklikler çift halinde yaşarlar. Ancak çift halinde yaşamalarına rağmen evcil ortamlarda 1 erkek 3 dişi olarak ya da 4 dişi 1 erkek olarak gruplar halinde de yaşayabilirler. Salmalar soğuktan, sıcaktan ve rüzgardan korunmak için kapalı bir bölüm ve bahçe olarak iki bölümden oluşmaktadır. Salmalar da ise 8 dişi ve 2 erkek veya 16 dişi ve 4 erkek yaşayabilir. Salmalar dışarıdan herhangi bir kuş ya da kemirgenin giremeyeceği şekilde olmalıdır. Bunun sebebi hem kuşların ve kemirgenlerin hastalık getirebilecek olması h]]> Keklik https://www.keklik.gen.tr/keklik.html Mon, 10 Dec 2018 06:19:02 +0000 Keklik Familyası: Sülüngiller (Phasiandae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da. Özellikleri: Güvercin iriliğinde, eti lezzetli bir av kuşu. Ayakları ve gagası kırmızıdır. Ovalarda bol avlanı

Keklik Familyası: Sülüngiller (Phasiandae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da. Özellikleri: Güvercin iriliğinde, eti lezzetli bir av kuşu. Ayakları ve gagası kırmızıdır. Ovalarda bol avlanır. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Kınalı keklik, çil keklik, kırmızı başlıklı keklik, bambu kekliği Ünlü türleridir.

Sülüngiller ailesinden çalılık, ovalık ve orman kenarlarında çiftler veya toplu halde yaşayan, göçmen olmayan bir av kuşu. Türlere göre boyları 26-35 cm arasında değişir. Sırtları toprak renginde olduğundan yerde gezerken fark edilmeleri zordur. Kurtçuk ve tane ile beslenirler. Buğday filizlerinin uçlarını yiyerek zarar verirler. Gagası ve ayakları kırmızıdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da bol rastlanan keklikler, hayatlarını doğdukları topraklarda geçirirler. Yavrular büyüyünce de ana-babalarını terk etmezler. Ürkütülmedikleri takdirde yürüyerek tavuklar gibi besin ararlar. Tehlike halinde gürültülü şekilde kanat çırparak havalanır ve çok hızlı uçarlar. Otlar arasında açtığı çukurlarda barınır. 12-15 yumurta yumurtlarlar. 25 gün kuluçkaya yatarlar. Dişinin yavrulara karşı muhabbeti çok fazladır.

Keklik eti av etlerinin en makbulüdür. Genellikle “sürek” veya “arama” usulü ile avlanır. Sürek avında keklik sürüleri çevrilerek belli bir yere toplanır ateş çemberine alınarak avlanır. Aramada ise sürü çevreye dağıldıktan sonra köpekler yardımıyla tek tek bulunup avlanır. Kafese bir erkek keklik konulduğu taktirde, sesini duyan çevrenin erkek keklikleri bununla kavga etmeye gelince avlanabilirse de bu usul avcılık yasalarına aykırıdır. Yumurtalarını toplama ve “güme” denen su kenarlarında pusu kurma usulü de uygunsuzdur.

Kekliğin çok türü vardır. Kınalı keklik, çil keklik, kırmızı başlıklı keklik, bambu kekliği en Ünlülarıdır. Dağlık ve ekilmemiş arazilerde yaşayan kınalı keklik ülkemizde Trakya ve Anadolu’da sürüler halinde bulunur. Sırtı kızılımsı gri, gerdanı beyaz, gagası ve ayakları kırmızıdır. Ovalarda ve fundalıklı yerlerde yaşayan çil kekliğin göğsünde at nalı şeklinde kahverengi bir leke vardır. Sırtı sarımsı kahverengi, yanakları ve gerdanı pas rengindedir. Kanatlarında da beyaz ve boyuna kesik çizgiler bulunur. Ülkemizin Orta ve Doğu Anadolu’nun açık arazi ve tarlalarında rastlanır.

Kekliğin eti lezzetli olduğundan yırtıcı kuşlar, tilki ve çakal gibi hayvanlar tarafından da avlanır. Tehlike anında erkek keklik yavru ve dişiyi kurtarmak için ölüm pahasına gürültüyle havalanarak avcıları peşine takar. 15-20 yıl kadar yaşarlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi]]>