Keklik Yetiştiriciliği Keklik Nasıl Yetiştirilir
11 Temmuz 2024

Keklik Yetiştiriciliği Keklik Nasıl Yetiştirilir

Keklik, 14 farklı türü olan, yabani hayatta yaşayabilen ve evcil olarak yetiştirilebilen, büyük bir ticari potansiyele sahip bir süs kuşudur. Yumurtası ve et üretimi için beslenen kekliğin eti çok lezzetli olup, aynı zamanda yağ oranı düşüktür. Yetiştirilmesi çok kolay bir kuştur. İspanya, Fransa, Macaristan ve ABD gibi bazı ülkelerde üretimi yapılan keklikler özel avlaklarda barındırılmaktadır.

Ülkemizde en yaygın olarak bulunan keklik türü kınalı kekliktir. Taş kekliği, Kum kekliği, Gül kekliği de az da olsa görülmektedir. Keklik yetiştiriciliği ülkemizde, Çatalca, Nazilli ve Alamut'ta özel avlaklarda yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde bugün sayıları oldukça azalmış ve keklik bulunamaz duruma gelinmiştir. Bilinçsiz avlanma ve tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar kekliklerin yok olmasına sebep olmaktadır.

Kekliğin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Keklikler, dolgun vücutlu, yuvarlak kanatlı, kısa kuyruklu ve sülünden daha küçük, bıldırcından daha büyük kuşlardır. Kınalı kekliklerde ise alınlarından başlayarak gözlerine ve oradan da boynun alt kısmına kadar inen siyah bant şeklinde bir çizgi bulunmaktadır. Yaşlı kekliklerin tüyleri kül grisi renginde olup yan taraflarında siyah çubuk şeklinde çizgiler bulunur. Kınalı kekliklere kınalı denilmesinin nedeni, gaga, ayak ve bacaklarının kırmızı renklerde olmasıdır.

Erkek keklikler 500 ila 700 gram arası ağırlığa sahiptirler. Dişi keklikler ise erkeklere göre biraz daha hafiftirler. Keklikler olgunlaşmaya başlayınca erkekler ve dişiler mahmuzlarına bakılarak ayırt edilebilmektedir. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkine göre daha büyük olmaktadır.

Bakım, Beslenme ve Kuluçka Dönemi

Keklikler kafes sistemi ile yetiştirmeye uygun kuşlardır. İkili, üçlü ve daha büyük gruplar halinde bulundurulabilmektedir. Gruplarda üç dişiye bir erkek hesap edilerek gruplandırılmalıdır. Dişi keklikler Nisan ve Mayıs aylarında yumurtlamaya başlar ve yaz ortalarına kadar devam eder. Bir sezonda bir dişi keklik 30 ile 50 yumurta arası yumurta yumurtlayabilir. Keklikler kendi yumurtaları üzerine yatmadıkları için yumurtaları özel kuluçka makinelerine konulur. Yumurtalar makinede günde 4-5 kez çevrilmelidir. Ayrıca keklik yumurtaları tavukların altına konarak da civciv çıkarılabilir. Kuluçka süresi 24 gün sürmektedir. Civcivleri çabuk büyür ve bakımı kolaydır. Büyürken bulundukları ortamın ısı derecesi en yüksek 33 derece, en az 21 derece olmalıdır. Nem oranı ise yüzde 69 civarı olmalıdır.

Keklik Barınakları

Keklikler sürüler halinde de yetiştirilebilen kuşlardır. 14- 16 çift keklik için 3 metre genişliğinde, 2 metre yüksekliğinde kafesler yeterli olmaktadır. 1 metre uzunluğundaki suluk 100 kekliğe yeterli olur. Köpek, tilki, kedi ve sansar gibi hayvanlardan ve kargalardan korunmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

selcuk

02 Haziran 2024 Pazar

iki kekliym var ama erkek dişinin kafa derisini kopardı dövüyo napmam lazm yardimcı olursanız sevinirm

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Selcuk, bu tür durumlarda kuşların birbirine zarar vermemesi için onları ayırmak en iyi çözüm olabilir. Erkek kekliği farklı bir kafese veya bölmeye koyarak dişiyi koruyabilirsiniz. Ayrıca, agresif davranışların nedenini anlamak için bir veterinerden veya kuş uzmanından yardım alabilirsiniz. Bu tür davranışlar bazen stres, alan yetersizliği veya başka sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Yardımcı olabileceğini umuyorum.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Selcuk,

Öncelikle kekliklerinizi ayırmanız gerekiyor. Erkek kekliklerin dişilere zarar vermesi yaygın bir durumdur, bu yüzden ayrı kafeslerde tutmak en iyisi. Ayrıca, yaralı dişi kekliğinize veteriner yardımı almanız önemli. Yaralanma ciddi olabilir ve profesyonel bir müdahale gerektirebilir. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Gencal

Dişi ve erkek kekliklerin kafeslerini ayırmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle kavga edemezler.:)

soru

Loading09

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Keklik Beslemek yasak olarak biliyorum. faturalı kuluçka çıkım keklik beslemekte yasak mı acaba bilgisi olan varmı yada izin alınabilir mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Keklik beslemek genelde izne tabi olan bir faaliyettir. Faturalı kuluçka çıkımı keklik beslemek de bu kuralların dışında değildir ve belirli izne tabi olabilir. En doğru bilgi için yerel tarım ve orman müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik Türleri ve Özellikleri

Editörün Seçtiği

Çil Kekliği

Çil Kekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keklik Çiftleşmesi

Keklik Çiftleşmesi

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik Kuluçka Süresi Ne kadardır?

Keklik Kuluçka Süresi Ne kadardır?