Çil Kekliği
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çil Kekliği

Çil kekliğin Avrupa'da Güney İsveç ve Güney Finlandiya'dan Kuzey İspanya ve İtalya'ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya'ya, Kuzey ve Batı İran'a kadar yayılma alanı olan 7 ayrı ırkı bulunmaktadır. Türkiye'de ise Anadolu'da görülmektedir.

Vücut uzunluğu kınalı keklikten biraz kısa olup, 30 cm'dir. Kanatları ve sırtı kahverengi, vücudun diğer bölümleri boz renklidir. Erkeklerin karın kesiminde at nalı biçiminde kestane renkli bir oluşum vardır. Dişilerde genellikle bu renk oluşumu bulunmaz ya da kimilerinde çok küçük olarak görülebilir. Doğal yaşama ortamı çayırlar ve bozkırlardır. Ergin çil kekliklerin canlı ağırlıkları erkeklerde ortalama 408 g (350-600), dişilerde ise 402 g (320-570)'dır.

Çil keklikler ilkbaharda yeşilimsi renkten kahverengi griye kadar değişen renklerde 10-20 yumurta yaparlar. Kuluçka süresi 25 gündür. Yavrular 13-14 günlük olduklarında uçmaya başlarlar. Yaklaşık 15 5 haftalık olduklarında tam bağımsız olarak hareket edebilirler. Ancak gelecek ilkbahara kadar ana-babaları ile yaşamlarını sürdürmeyi tercih ederler. İlk yaşlarının sonuna doğru eşeysel olgunluğa erişirler ve yaklaşık 14 g ağırlığında yumurta yaparlar. Yumurta genişliği 27 mm, uzunluğu 37 mm, biçim indeksi ise 0.73 dolayındadır.
Çil keklikler 14 gün boyunca yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatarlar. Yaklaşık 10 günde yumurtlanan yumurtalar alınırsa, kuluçkaya yatmak üzere yumurtlamayı sürdürürler. Böylece bir keklikten 50-60 hatta 80-100 kadar yumurta elde etmek mümküündür.

Çil Kekliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuluçka Süreleri

Kuluçka Süreleri

Popüler İçerikler

Keklik Çiftleşmesi

Keklik Çiftleşmesi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Kaya Kekliği

Kaya Kekliği

Çil Kekliği

Çil Kekliği

Keklik Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Keklik Cinsleri Türleri ve Özellikleri