Keklik Yavrusu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keklik Yavrusu Türleri ve Özellikleri

Keklik yavrusu, keklik 14 farklı çeşidi bulunan bir kuş türüdür. Yabani hayatta yaşayabildiği gibi evcilleştirilebilme yeteneğine de sahiptir. Keklikler, dolgun vücutlu, yuvarlak kanatlı, kısa kuyruklu, sülünden küçük bıldırcından daha büyüklerdir. Erkek keklikler 500 ila 700 gram ağırlığa sahipken dişi keklikler erkek kekliklere göre daha hafiftir. Kekliklerin dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlamak için mahmuzlarına bakılabilir. Erkek kekliklerin mahmuzları dişilerinkine göre daha büyüktür. Keklikler, çoğunlukla senede bir kere kuluçkaya yatarlar. Dişi keklikler kaya diplerine yuva yaparlar, kuluçka süreleri 24 gündür. Yumurta sayısı 15-21 arasında değişir. Keklikler, yumurtaların üzerine yatıp yavrulayabildiği gibi kuluçka makinesiyle de bu işlem tamamlanabilmektedir.

Keklik yavrusu, yumurtadan ilk çıktıklarında çok ufak ve hareketli olurlar. Bu yüzden ilgi ve dikkat isterler. Yumurtadan çıktıktan ilk 1 haftanın sonunda, kapalı bir kümeste veya büyütme kümeslerinde beslenirler. Kafes sistemi daha sağlıklı olduğu için tercih edilmelidir. Kafesler tel veya ızgara tabanlı olmalıdır. Böylece yavruların ayaklarının dışkılarıyla temasları önlenmiş olunur. Büyütme döneminde yerleşim sıklığı önemlidir. Sıkışık kafeslerde yavruların su ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları daha da zorlaşır. İyi bir gözlemle kafesteki yavru sayısı ayarlanmalı, beslenme ve su ihtiyaçlarının yeterinde sağlandığından emin olunmalıdır. Suların her gün temizlenmesi ve temiz suyun önlerinde bulunması çok önemlidir. Suluklar, keklik yavrularının, içine girip ıslanmayacağı sığ suluklar olmalıdır. Yemler ise alındığından itibaren 10 günü geçmemiş taze ve iyi depolanmış olması gerekir. Çünkü bozuk yeme karşı, yavrular son derece duyarlıdırlar. Ayrıca yavruların sularının içine vitamin takviyeleri ile desteklenmelidir. Keklik yavrularının büyütüldüğü ortamın sıcaklığı kadar bulundukları havanın temizliği de çok önemlidir. Bu yüzden sık sık havalandırmalı ve kötü havanın gitmesi sağlanmalıdır.

Keklik yavrusu bakımı, zor olduğu kadar da zevkli bir iştir ve birçok insan için bir çeşit hobidir. Günümüzde nesli tükenmekte olan kekliklerimize önem göstermemiz ve onları doğaya kazandırmamız oldukça önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda bakım uygulayabilir, onları yeniden kazanabiliriz.

Keklik Yavrusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kum Kekliği Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Çil Kekliği

Çil Kekliği

Popüler İçerikler

Kuluçka Süreleri

Kuluçka Süreleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik

Keklik

Kaya Kekliği

Kaya Kekliği

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri