Keklik Çiftleşmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keklik Çiftleşmesi

Keklik Çiftleşmesi, Keklik sülüngiller familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad. Keklik avlanan bir kuş türüdür eti çok lezzetli olur. Keklik üretimi çiftliklerde yapılması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kekelik yumurtası birçok hastalığa şifa olmaktadır genelde yumurtlaması 3-4 tanedir. Kekelik hobi hayvanı olarak oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. En yaygın bulunan keklik türü Kınalı Keklik olarak bilinmektedir. Keklik çiftlik yetiştiriciliğinde yıllık 70 yumurta bırakmaktadır. Eti için beslenen keklikler 17-18. Hafta sonlarında erkek keklik 350-380 kg dişi keklikler ise 300-320 kg ulaşabilirler.

Keklikler yaşamlarını tavuk türleri gibi gündüz sürdürür ve toplu halde dolaşırlar. Keklikler iklim şartlarına göre değişim yaşamaktadır. Kış aylarında aralıkta başlayan ve nisan sonuna kadar çok hareketli bir hayat yaşamaya başlarlar. Bu hareketlilik doğanın canlılara verdiği sevişme ve üreme arzusudur. Kış aylarının kar, don ve çok soğuklarında ılıman yerlere göç eden keklikler havaların ısınmasıyla ilkbahar aylarında eski yaşadıkları çevreye dönmeye başlarlar. Kekliklerin bu dönüşü genellikle bir aşk geçidi şeklinde olur. Dönüş ayına kadar tüm kuşlar sürü halinde yaşayan keklikler sürüden ayrılmaya başlarlar. Kekliklerin bu ayrılışı kendilerine eş bulmak, çiftleşmek ve yuva kurmak amaçlıdır.

Keklik Çiftleşmesi Dönemleri: Doğu bölgelerde yaşayan keklikler Ekim ayı geldiğinde yüksek yerlerden daha alçak düz vadilere inmeye başlarlar. Bu bölgelerden de havalar iyice soğuduğunda ılıman yerlere göçleri başlar. Kekliklerin çoğunluğu soğuk, don havalara rağmen yaşamlarını kendi bulundukları çevrede devam ettirmektedirler. Havaların ısınmasıyla beraber dönüş göçleri başlar ve bu dönüş eşleşme, yumurtlama ve kuluçkaya yatma bu zamanda başlamış olur.

Göç bitiminde İlkbahar aylarında erkek keklikler devamlı öterek eş aramaya başlar. Dişi keklikler ise gezinti zamanında sessiz sakin olur ve sadece hafif bir sesle çookkk, çookk, çookk diye bazen de gaakk, gaakk diye sesler çıkarmaktadırlar.

Kekliklerin çiftleşme ve aşk yapma istekleri diğer kuşlara göre daha hırçın ve haşindir. Kekliklerin kavga ve sevişme isteği çok fazla olmakta ve bir eş tutmamış erkek kekliği avlamak çok kolaydır. Erkek kekliği yakalamak için dişi kekliğin sesini andıran düdük sesiyle veya kafese alıştırılmış bir dişi kekliğin çağırmasıyla kolaylıkla avlanırlar. Keklikleri bu düdük sesiyle avlamak yıllar öncesinden beri avcıların kullandıkları yöntemdir. Keklikler bu yalancı dişi keklik seslerine çoğunlukla çiftleşme dönemlerinde, İlkbahar aylarında aldanırlar.

Keklik Çiftleşmesi: Çiftleşme döneminde eş tutmamış erkek keklikler dişi kekliklerin sesini ne kadar uzakta olursa olsun duyar ve hemen dişi kekliğin yanına koşarak giderler. Dişi kekliği gördüğü an yaklaşmasını hiçbir ses, tehlikeler veya gürültü engelleyemez. Dişi kekliğin aşk yapmak için davet çağrısını duyan erkek keklikler dişi kekliğin yanına gelene kadar devamlı öter bu da bir aşk şarkısı olur. Bu dişi çağırması ve erkek kekliklerin gelmesiyle şiddetli kavgalar erkek keklikler arasında başlar.

Dişi kekliğin yakınına gelen erkek keklikler birbirine nefretle, hırsla ve kinle bakarak çok keskin ötüşleriyle kanatlarını çarparak birbirinin etrafında dönerek birbirini ürkütmeye, korkutup kaçırtmaya çalışırlar. Sonunda pes eden erkek kekliklerden biri dişi kekliğin yanından uzaklaşır, bu arada dişi keklik kavganın bitmesini beklerken genizden gelen bir ses tonuyla yerde bulunan otları veya taş diplerinde bulunan yosunları gagalar bu kavganın biteceği anı bekler. Uzun ve yorucu dövüşten sonra kazanan erkek keklik dişi kekliğin yanında tüylerini kabartarak etrafında dönmeye ve uzun uzun ötmeye başlar. Artık dişi keklik çiftleşmek için erkek keklik ile gezmeye başlar bu arada neşelerini belirtmek için kaakkk, kakkk, kakkk diye ötüşürler ve mutlu sona ulaşır çiftleşmeyi gerçekleştirirler.

Keklik Çiftleşmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çil Kekliği

Çil Kekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Kaya Kekliği

Kaya Kekliği

Kum Kekliği Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Keklik Ne Yer?

Keklik Ne Yer?

Keklik Kuşu Türleri ve Özellikleri

Keklik Kuşu Türleri ve Özellikleri