Keklik Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik türleri; keklikler sülüngiller familyasındandır. Çoğunlukla ovalarda ve ormanlarda topluluk halinde yaşamlarını devam ettiren av kuşlarıdır. Yaşam yerleri Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'dır. Ülkemizde Karadeniz bölgesi hariç olarak Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinin düzlük ovalarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Bıldırcınlara kıyasla daha büyüktürler. Ayakları ve gagaları kırmızıdır. Bu kuş türü sık ormanlarla kaplı ve sık yağış yerde bulunmaz. Bu alanlar dışında düz ovalarda yaşamaktadırlar. Topluluk halde yaşarlar. Keklikler böcek, kurt, bitki kökleri, bitki tohumları ve tahıllarla yiyerek beslenirler. Ortalama ömürleri 15-20 yıl arasında değişmektedir. Bu kuşların eti ve yumurtası için çiftlikler kurulmuştur. Yumurtaları protein açısından oldukça zengindir. Keklik türleri açısından oldukça fazladırlar. Bunlara birkaç örnek verilecek olursa kaya keklik, çil keklik, ur keklik, kum keklik, beyaz keklik, kırmızı başlıklı keklik, kınalı keklik, bambu kekliği en ünlüleridir.
  • Kınalı keklik: Orta büyüklüğe sahip olan bir av kuşudur. Erkek ve dişilerin görüntüleri aynıdır. Kınalı keklik de erkekler ayak kısımlarında mahmuz bulunur ve dişilere göre kafaları daha büyüktür. Yaklaşık boyları 34-35 cm. Civarındadır. Kanat açıklığı ile ise 55-60 cm. Bulmaktadır. Kınalı keklikleri çiftleşme zamanı şubat veya mart ayındadır. Bu keklikler yılda bir defa kuluçkaya yatar. Dişi çalılar arasına veya kaya diplerine yuva yaparlar. Yumurta sayıları 15-21 arasında değişmektedir. Tahmini kuluçka süreleri 24 gündür.
  • Kaya keklik: Dış görünüşü kınalı keklik ile neredeyse aynıdır. Aynı büyüklükte olup yalnızca biraz daha ince yapılıdır. Bu cinsin gerdanı beyaz, gerdanında bulunan kolye daha geniştir. Kolyesi göğüsüne kadar inmez. Kolyesi gerdanında yuvarlak şeklini alarak kapanmaktadır. Kaya kekliğinin sırt kısmı külrengidir. Yan taraflarında bulunan kahverengi şeritler ve siyah beyaz çizgiler daha ince ve karışıktır. Ötüş şekli kınalı keklikten farklıdır. Sesleri daha tizdir. Yaşam alanları yamaçlar, kayalık, seyrek orman kenarlarında bulunan taşlardır. Kışın ise derin kayalık vadilerde yaşarlar.
  • Çil kekliği: bu keklik ülkemizde Anadolu'da görülmektedir. Uzunlukları kınalı keklikten biraz kısa olup, 30 cm'dir. Kanatlar ve sırtı kahverengi, gövdesinin diğer kısımları boz renklidir. Erkek kekliklerin karının alt kısmında at nalı şeklinde kestane tonunda bir oluşum vardır. Dişilerde ise bu oluşum bulunmamaktadır. Yaşam alanları çayır ve bozkırlardır. Vücut ağırlıkları erkelerde ortalama 408 gram, dişilerde ise 402 gram'dır. Çil keklikleri yumurta yapma zamanı ilk bahar olup, 10-20 yumurta yaparlar. Kuluçka süreleri 25 gündür.
  • Beyaz keklik: Kınalı kekliği farkı bir türüdür. Gagası ve ayakları kırmızıdır. Kafası ve vücudu beyaz renklidir. Dişi ve erkekleri kafa yapıları ve ayaklarındaki mahmuzdan ayrıt edilmektedir. Erkeklerin kafa büyük ve ayakları mahmuzludur. Dişilerde bunlar görülmemektedir. Bu türün yanlış avlanma ve zirai ilaçlama yüzünden nesli tehlikeye girmiştir. Beyaz keklikler çiftliklerde bakılmaktadır. Buğday, darı, fabrika yemleri ve bazı böceklerle beslenirler. Bu çiftliklerde kekliklerin etleri için beslenmektedir. Üreme dönemleri mart ve nisan aylarından başlayarak ekim ayına kadar devam eder. Dişiler 20-30 adet yumurta yaparlar. Kuluçkada kalma süresi 22-24 gündür.
Keklik türlerinin en ünlü olanlarının birkaçından bahsettik. Ülkemizde keklik türlerinin yaşam alanlarına uygunluğundan dolayı da birçok türü bulunmaktadır.

Keklik Türleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kum Kekliği Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Keklik Çiftleşmesi

Keklik Çiftleşmesi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keklik

Keklik

Keklik Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Keklik Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Keklik Avı Nasıl Yapılır?

Keklik Avı Nasıl Yapılır?

Çil Kekliği

Çil Kekliği

Ur Kekliği Özellikleri

Ur Kekliği Özellikleri