Keklik Cinsleri Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keklik Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Keklik Cinsleri, Keklik Familyası, Sülüngiller ailesinden olan keklikler çalılık, ovalık ve orman kenarlarında çiftler olarak veya toplu halde yaşayan, göçebe olmayan bir av kuşu. Türlerine göre boyları 26-35 cm arasında değişir. Sırtları da toprak renginde olduğundan yerde gezer iken fark edilmeleri zordur. Kurtçuk ve tane yiyerek beslenirler. Buğday filizlerinin uçlarını yemek bu bitkilere zarar vermeleri manasını taşır. Gagası ve ayakları kırmızıdır. Daha çok Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika coğrafyasında bol rastlanan keklikler, hayatlarını da doğdukları bu topraklarda geçirirler. Yavrular büyüyünce ise ana-babalarını terk etmezler. Keklikler ürkütülmediği zaman yürüyerek tavuklar gibi besin arama gibi özellikleri vardır. Tehlike halinde gürültülü şekilde kanat çırpmak sureti ile havalanır ve çok hızlı uçtukları görülür. Otlar arasında açtıkları çukurlarda barınır. 12-15 yumurta yumurtlarlar. 25 gün boyunca kuluçkaya yatarlar. Dişi kekliklerin yavrulara karşı muhabbeti çok daha fazladır.

Sülüngiller (Phasiandae). Yaşadığı bölgeler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşarlar.

Özellikleri: Normal Güvercin iriliğinde, eti çok lezzetli olan bir av kuşudur. Ayakları ve gagası kırmızıdır. Ovalarda bolca avlanır.

Ömürleri: 15-20 yıl kadardır. Çeşitleri ise: Kınalı keklik, kırmızı başlıklı keklik, çil keklik, bambu kekliği bu türün ünlü türleridir.

Keklik eti av etleri arasında en makbulüdür. Genellikle“sürek” ya da“arama” usulü ile avlanır. Sürek avında genellikle keklik sürüleri çevrilerek belli bir yere toplanmaları sağlanır, ateş çemberine alınmak sureti ile avlanır. Aramada ise sürünün çevreye dağılması beklendikten sonra köpekler yardımıyla tek tek bulunarak avlanır. Kafese bir erkek keklik konulduğu zaman, sesini duyan bölgedeki diğer erkek keklikleri bununla kavga etmeye gelirse ve şayet bu keklikler avlanabilir ise de bu usul açısından avcılık yasalarına aykırıdır. Yumurtalarını toplama ve“güme” ismi ile anılan su kenarlarında pusu kurma usulü de avlanma bakımından uygunsuzdur.

Kekliğin birçok türü vardır. Keklik cinsleri; Kınalı keklik, kırmızı başlıklı keklik, bambu kekliği, çil keklik en ünlü keklik türleridir. Dağlık ve ekilmemiş arazi bölgelerinde yaşayan kınalı keklik ülkemizde Trakya ve Anadolu bölgesinde sürüler halinde bulunmaktadır. Gerdanı beyaz, Sırtı kızılımsı gri, gagası ve ayakları kırmızı renktedir. Ovalarda ve fundalık olan yerlerde yaşamını sürdüren çil kekliğin göğsünde at nalı gibi kahverengi bir leke vardır. Sırtı sarımsı kahverengi, gerdanı ve yanakları pas rengindedir. Kanatlarında ise beyaz ve boyuna kesik çizgiler yer alır. Ülkemizin Orta ve Doğu Anadolu bölgesinin açık arazi ve tarlalarında çok sık rastlanır.

Kekliğin eti çok lezzetli olduğundan tilki ve çakal gibi hayvanlar ile yırtıcı kuşlar tarafından da avlanmaktadır. Tehlike anında erkek keklik yavru ve dişi keklikleri kurtarmak için ölüm pahasına gürültü ile havalanarak avcıları peşine sürükler ve ailesinin hayatını kurtarmak için kendi canını tehlikeye atar. Tüm keklik cinslerinin ortalama 15-20 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Keklik Cinsleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kuluçka Süreleri

Kuluçka Süreleri

Çil Kekliği

Çil Kekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kınalı Keklik Türleri ve Özellikleri

Kınalı Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keklik Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keklik Çiftleşmesi

Keklik Çiftleşmesi

Keklik Yavrusu Türleri ve Özellikleri

Keklik Yavrusu Türleri ve Özellikleri

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri