Kum Kekliği Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kum Kekliği Özellikleri

Kum kekliği, ülkemizde güneydoğu da üreyen ve adından çokça bahsettiren tanınmış kuşlardan biridir. Kum kekliği bir kuş familyasından olup akademik ismi ‘' Ammoperdix griseogularis'dır.

Kum kekliklerinin erkek ve dişileri birbirlerine fazla benzememektedirler.

Kum kekliklerinin erkek olanları; başının üzerinde yer alan tüyleri gri olup, ense kısmından başlayarak, sırta doğru açık mor rengindedir ve koyu griye çalan benekler bulunmaktadır. Başın alın bölgesinden devam eden ve gözün üzerinden yol alan siyah şeritler bulunmaktadır. Yanaklar ve gerdan bölgesi mavi renktedir. Göğüs erguvanı ise oldukça gri tonundadır. Karın bölgesi krem renginde olup, sırtı ise boz kahverengidir. Kanatlarından uçmaya yarayan kısımları kahverengi ve enine doğru lekelidir. Ayakları ise kirli sarı tonundadır. Kum kekliklerinin dişi olanları; genelde kum sarısı renginde olurlar. Gözlerinin altında ve üzerinde açık renk şeritler hâkimdir. Ense kısımları benekli olup sırta göre daha koyu renktedir. Enine doğru ince şekilde şeritler yer almaktadır. Kuyrukları boz bir kahverenginde olup gagaları ise oldukça koyu sarıdır. Ayakları kirli bir sarı tonuna hakindir ve çok sert koşup uçabilirler.

Kum kekliğini, bilimsel olarak sınıflandırmak gerekirse eğer tavuksular takımına ait, ancak sülüngiller ailesindendirler. ‘'Alectoris' cinsi Kum kekliği, çoğunlukla avcıların ilgi odağı olmuştur. Nedeni ise etinin ve yumurtasının yeniyor olması ve tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Özellikle yüz felci ve felç rahatsızlıklarına yakalanmış olan kişilerin keklik eti ile tedavi oldukları çok duyulmuş bir durum olmasa da gerçektir.

Kum kekliklerinin genel olarak fiziksel yapıları genelde kısa küt kuyruklu, küçük ve toparlaktır. Çoğunlukla bu kuşlar tehlike anında incelirler, öterken uzun boylu öterler ve dik duruşları ile de büyüleyici görünürler. Renkleri oldukça parlak olup, kırmızı ve kahverengiye çalan cinsleri bulunmaktadır. Yanlarında yer alan ve uçmasına yarayan kuyrukları fazla olmasa da tüylüdür. Ayak bileklerinde ise mahmuza benzeyen çıkıntılar yoktur. Diğer bir kumkekliği olan ‘'Ammopeedix heyii'i ile ‘'Alectoris'birbirlerini çok fazla benzemektedirler.

Kum Kekliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kum Kekliği Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Keklik Avı Nasıl Yapılır?

Keklik Avı Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Kuluçka Süreleri

Kuluçka Süreleri

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Keklik

Keklik

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keklik Yemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keklik Yemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaya Kekliği

Kaya Kekliği

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Çil Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik Sesi Dinle ve Özellikleri

Keklik Sesi Dinle ve Özellikleri

Keklik Civcivi Türleri ve Özellikleri

Keklik Civcivi Türleri ve Özellikleri